Վահան Քերոբյանի մեղադրանքը փոփոխվել է. Պաշտպաններ
Վարույթ իրականացնող մարմինն այլևս չի համարում, որ պետությանը պատճառվել է վնաս, ի տարբերություն քննչական մարմնի տարածած նախնական պաթոսի, որ  պետությանը պատճառվել էր վիթխարի վնաս. լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Էկոնոմիկայի նախկին նախարար Վահան Քերոբյանի փաստաբան Վաչե Սիմոնյանը։
«Անցած շաբաթ Վահան Քերոբյանի մեղադրանքը փոփոխվել է և այլևս նշված՝ «պետությանը պատճառված հանրային վնասը» հանվել է մեղադրանքի ձևակերպումից»,-ասաց նա։
Ասաց, որ «Սիներջի»-ի գործով 6 մեղադրյալներից մեկն արդարացվել է, մյուսները՝ կիսով չափ,այսինքն՝  քրեական հետապնդումը դադարեցվել է՝ մեղսագրվող արարքը կատարված չլինելու հիմքով:
«Նմանատիպ որոշումներ կայացնելով, թե՛ արդարացնող, թե՛ վնասը հանելու պարագայում, գործն էապես աղքատանում է։
Դատախազության այս որոշումներով ցույց է տրվում, որ չի կարելի վստահել քննչական կոմիտեի հաղորդագրություններին»,-ասաց փաստաբանը։

Адвокаты: Обвинение Ваану Керобяну было изменено
Орган, осуществляющий уголовное производство, уже не считает, что государству был причинен ущерб, в отличие от первоначального пафоса, распространяемого следственным органом, о том, что государству нанесен огромный ущерб; Об этом в беседе с журналистами заявил адвокат экс-министра экономики Ваана Керобяна Ваче Симонян.
"На прошлой неделе обвинение Керобяну было изменено – из него теперь изъят пункт о причинении общественного ущерба государству", - сказал он.
Он сообщил, что один из шести фигурантов дела "Синерджи" оправдан, остальные частично оправданы, то есть уголовное преследование прекращено на том основании, что предполагаемое деяние не совершалось.
«При принятии подобных решений, как в случае оправдания, так и в случае возмещения ущерба, дело существенно усугубляется.
Эти решения прокуратуры показывают, что сообщениям Следственного комитета нельзя доверять", - сказал адвокат.