Ի՞նչ կլինի, եթե ընդդիմությունը մանդատները վայր դնի
Հիմա հիմնական թեմաներից մեկն ընդդիմության մանդատները վայր դնելու հարցն է. ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է  քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Ոմանք ասում են, որ նման դեպքում ոչ մի արտառոց  բան էլ չի լինի, բացի ԱԺ բյուջեի ծախսերի կրճատումն ու մի քանի տասնյակ ընտանիքների սոցիալական վիճակի վատթարացումը:
ԱԺ-ն կարող է շարունակել իր աշխատանքն առանց անիմաստ բանավեճերի, որի նպատակն այն է, որ խորհրդարանական ընդդիմությունն ընդամենը հիշեցնում է իր գոյության մասին ու ԱԺ աշխատանքների պատրանք  ստեղծի:
Մյուս կողմից Սահմանադրությունն ու ԱԺ կանոնակարգն ունեն կետեր, որոնք վերաբերում են ընդդիմությանը և դրա բացակայության պայմաններում ԱԺ-ն դառնում է ոչ լիարժեք: Օրինակ, որ ընդդիմությունը պետք է որոշ պաշտոններ ստանձնի և մանդատների քանակը պետք է լինի 1/3 և այլն:
Հասկանալով, որ գործող ռեժիմի պարագայում, բացարձակապես կարևոր չէ, թե սահմանադրության ու օրենքների որ կետերն են խախտվում, ինչպես ցանկանան, այնպես էլ կձևակերպեն ու կշարունակեն իրենց աշխատանքը: Բայց․․․ , առաջանում են մի շարք հարցեր գործող իշխանության ներքին ու արտաքին լեգիտիմության խնդրում:
Ներքին խնդիրներ
Ներքին կյանքում այս ԱԺ-ն չի ներկայացնի հանրության քաղաքական պատկերացումների համամասնությունը: Փաստորեն, հիմա ԱԺ-ն ներկայացնում է հանրության 25%-ն (ընտրություններին մասնակիցների քանակը) 2021-ի քաղաքական վիճակի պատկերացմամբ , իսկ ներկայիս սոցհարցումների տվյալներով ընդամենը 5-10 %, ինչը նոնսենս է ու նման ԱԺ-ն չի կարող որպես բարձրագույն քաղաքական մարմին ընկալվել: Սա հայտնի անձի՝ իր «լեգիտիմության» հեքիաթի ավարտը կլինի:
Արտաքին խնդիրներ
Հայաստանը լրջագույն աշխարհաքաղաքական խնդիրների ու որոշումների առջև է կանգնած և ոչ մի միջազգային պարտնյոր չի ցանկանա աշխատել այն կառավարության հետ, որի ցանկացած որոշման օրինականությունը հաջորդ իշխանությունը կարող է դատարանում վիճարկել: Ում է պետք նման պարտնյոր Հայաստանում և ով պետք է լուրջ բանակցություններ վարի իրենց հետ: Հենց ռեժիմի արտաքին հովանավորները կստիպեն, որ նոր ԱԺ ընտրություններ անցկացվեն ու «համոզելու» ձևն էլ կգտնեն:
Հ.Գ. Մակրոնի կուսակցության ԵՄ խորհրդարանում հավաքած 16% -ի հետևանքով Ֆրանսիան արտահերթ ընտրությունների է գնում, իսկ Ուկրաինայում մեծ խնդիր է առաջացել բանակցություններ սկսել Զելենսկու հետ, ում ժամկետն արդեն լրացել է: Իսկ ով ասեց, որ եթե իր հետ որևէ պայմանագիր կնքվի, տարիներ հետո Ուկրաինայի հաջորդ ղեկավարությունը դրանք կասկածի տակ չի դնի ու չի լուծի պայմանագրերը:
Այնպես որ, 5-10 տոկոսը ներկայացնող միակուսակցական խորհրդարանի հետ, որտեղ չկա անգամ պետական ընտրությունների միջոցով ընտրված նախագահ, որևէ մեկը բանակցություններ չի վարի ու, առհասարակ, չի հարաբերվի»։

Что будет, если оппозиция откажется от мандатов?
Сейчас одной из главных тем является вопрос о сложении мандатов оппозицией,- написал на своей странице в Facebook политолог Степан Даниелян.
В частности, он отметил: «Некоторые говорят, что в таком случае ничего экстраординарного не произойдет, кроме сокращения затрат из бюджета НС и ухудшения социального положения нескольких десятков семей.
Национальное собрание может продолжать свою работу без бессмысленных дебатов, цель которых состоит в том, чтобы парламентская оппозиция лишь напоминала о своем существовании и создавала иллюзию работы Национального собрания.
С другой стороны, в Конституции и регламенте НС есть пункты, касающиеся оппозиции, и при их отсутствии НС становится неполноценным. Например, представители оппозиция должны занимать определенные должности, а количество мандатов должно составлять 1/3 и т. д.
Понимая, что в случае с нынешним режимом совершенно не важно, какие пункты Конституции и законов нарушаются, они будут формулировать и продолжать свою работу так, как пожелают. Но... Возникает ряд вопросов относительно внутренней и внешней легитимности действующей власти.
Внутренние проблемы
Во внутренней жизни это Национальное собрание не будет отражать пропорциональность политических взглядов общества. Фактически сейчас Национальное Собрание представляет 25% населения (количество принявших участие в выборах) с представлением политической ситуации по состоянию на 2021 год, а по данным нынешних соцопросов - только 5-10%, что является нонсенсом и такое Национальное собрание не может восприниматься как высший политический орган. На этом сказка о «легитимности» известной личности закончится.
Внешние проблемы
Армения сталкивается с серьезными геополитическими проблемами и решениями, и ни один международный партнер не захочет работать с правительством, законность любого решения которого может быть оспорена в суде следующим правительством. Кому нужен такой партнер в Армении и кто должен вести с ним серьезные переговоры? Именно внешние спонсоры режима заставят провести новые выборы в НС и найдут способ "убедить".
P.S. В результате 16%, набранных партией Макрона в парламенте ЕС, Франция идет на досрочные выборы, а в Украине возникла большая проблема с началом переговоров с Зеленским, срок полномочий которого истек. А кто сказал, что если с ним будут заключены какие-либо договоры, то спустя несколько лет следующее украинское руководство не поставит их под сомнение и не расторгнет.
Так что, с представляющим 5-10 процентов общества однопартийным парламентом, где нет даже избранного в ходе государственных выборов президента, никто переговоров вести не станет»,