ՀՀ-ի և ԱՄՆ-ի ընդլայնված գործընկերությունն ունի մեծ ներուժ նպաստելու Հարավային Կովկասում կայուն և արժանապատիվ խաղաղության հաստատմանը. Արարատ Միրզոյան
Ժողովրդավարական սկզբունքների նկատմամբ ամուր հանձնառությունը մեր գործընկերության առանցքում է, չնայած նրան, որ ժողովրդավարությունը վտանգված է ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ մեր տարածաշրջանում. ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստի բացման ընթացքում հայտարարեց է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Հավատացած եմ, որ մեր համախոհ գործընկերները, մասնավորապես ԱՄՆ-ն, լիովին աջակցում են և կանգնած են մեր կողքին՝ ապացուցելու, որ ժողովրդավարությունը կարող է արդյունքներ ապահովել»,-ասաց նա և նշեց, որ երկկողմ օրակարգը շարունակում է ընդլայնել և ներառել ՀՀ-ի դիմակայունությունը և կայուն զարգացման համար տարբեր ուղղությունները։
Արարատ Միրզոյանը կարծիք հայտնեց, որ ՀՀ-ի և ԱՄՆ-ի ընդլայնված գործընկերությունը՝ ՀՀ ինքնիշխանության, անկախության և տարածքային ամբողջականության ԱՄՆ շարունակական աջակցության հետ մեկտեղ, ունի մեծ ներուժ նպաստելու Հարավային Կովկասում կայուն և արժանապատիվ խաղաղության հաստատմանը։
«Ցանկանում եմ վերահաստատել, որ ՀՀ-ն հավատարիմ է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և սահմանների սահմանազատման գործընթացին՝ հիմնված 1991թ.-ի Ալմաթայի հռչակագրի հիմքով տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա։ Կա իրական հնարավորության պատմական պահ՝ վերջնականացնելու խաղաղության պայմանագրի նախագիծը, որի ստորագրումը կարող է նոր դուռ բացել տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության համար»,-ասաց նա։
ԱԳ նախարարը նաև նշեց, որ ՀՀ-ն մեծապես շարհագրգռված է բոլոր տարածաշրջանային հաղորոդակցություններն ապաշրջափակելու հարցում՝ հիմնված երկրների ինքիշխանության և իրավասության, լիակատար հարգման, իրավահավասարության և փոխադարձության սկզբունքների վրա, որը լավագույնս արտահատված է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում, ինչն առաջ է քաշվել ՀՀ կառավարության կողմից։

Арарат Мирзоян: Расширенное партнерство между Арменией и Соединенными Штатами имеет большой потенциал для содействия установлению стабильного и достойного мира на Южном Кавказе
Твердая приверженность демократическим принципам лежит в основе нашего партнерства, даже несмотря на то, что демократия находится под угрозой во всем мире, в том числе в нашем регионе; Об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в начале итогового заседания стратегического диалога Армения-США.
"Я верю, что наши партнеры-единомышленники, в частности США, полностью поддерживают и стоят рядом с нами, чтобы доказать, что демократия может дать результаты", - сказал он и отметил, что двусторонняя повестка дня продолжает расширяться и включает в себя устойчивость Армении и различные направления устойчивого развития.
Арарат Мирзоян выразил мнение, что расширенное партнерство между Республикой Армения и США, наряду с постоянной поддержкой Соединенными Штатами суверенитета, независимости и территориальной целостности Республики Армения, имеет большой потенциал для содействия установлению стабильного и достойного мира на Южном Кавказе.
"Хотелось бы еще раз подтвердить, что Армения привержена процессу нормализации отношений с Азербайджаном и демаркации границ на основе взаимного признания территориальной целостности на основе Алматинской декларации 1991 года. Наступил исторический момент реальной возможности завершить разработку проекта мирного договора, подписание которого может открыть новую дверь для долгосрочного мира в регионе", - сказал он.
Министр иностранных дел также отметил, что Армения также очень заинтересована в разблокировании всех региональных коммуникаций на основе принципов суверенитета, полного уважения юрисдикции, равенства и взаимности. Лучше всего это выражено в инициативе "Перекресток мира", выдвинутой правительством Армении.