Պետության կառավարման առաքելությունը լկտիnւթյան հետ խառնելը ձեզ չի ազատում քաղաքական, մարդկային ու հոգևոր պատասխանատվությունից. Տիգրան Աբրահամյանը՝  ՔՊ-ին (տեսանյութ)
11/06/2024 18:58
Պետության կառավարման առաքելությունը լկտիnւթյան հետ խառնելը ձեզ չի ազատում քաղաքական, մարդկային ու հոգևոր պատասխանատվությունից. Տիգրան Աբրահամյանը՝ ՔՊ-ին (տեսանյութ)
Կառավարությունն ու նրա ղեկավարը պետք է փոխվեն ու սա ոչ թե զուտ ընդդիմադիր խմբակցություների դիրքորոշումը կամ ցանկությունն է, այլ այն, որ դո՛ւք՝ իշխանություններդ, հասարակությանը՝ կառավարության և նախընտրական ծրագրերով խոստացած ապագայի հեռանկարը ուղարկել եք աղբանոց, այս մասին ԱԺ-ում հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը:
«Հասարակությունն ընդամենը ընդդիմադիր ուժերի միջոցով հանրայնացնում է իր տրամադրություններն ու ձևակերպում հանրային պահանջը՝ կառավարության ու իշխող ուժի նկատմամբ անվստահության և հրաժարականի վերաբերյալ:
Այստեղ խնդիրը միայն այս կամ այն հրապարակում հավաքված մարդկանց թիվը չէ, որը իշխանական քարոզչամեքենան այդքան շահարկում և մանիպուլացնում է, ոչ էլ առավել ևս այն կեղծ իրականությունը, որը նաև այս ամբիոնից եք փորձում ստեղծել ու միաժամանակ ծաղրանքի կամ հեգնանքի ենթարկել:
Համոզված եմ, որ դո՛ւք կամ ձեզանից ոմանք, ոչ միայն գիտակցում են Հայաստանում ստեղծված ծայրահեղ տագնապալից իրադարձությունների քաղաքական պատասխանատվության հարցը, այլ տիրապետում են իշխանության նկատմամբ հանրային իրական տրամադրություններին և ցանկություններին:
Խնդիրը ոչ թե այն է, թե արդյոք դո՛ւք կարողացել եք կամ կարողանալու եք պահել իշխանությունը, այլ այն, թե ինչ գին է վճարում երկիրը ձեր արկածախնդրության և սեփական ժողովրդի նկատմամբ թշնամական գործողություններ իրականացնելու պատճառով:
Ավելին՝ որոշներդ էլ գիտեք, թե ի՞նչ ծանր պատասխանատվության տակ եք մտել և դա ինչ անկանխատեսելի հետևանքներ է ունենալու:
Միայն առաջին հայացքից ձեզ կարող է թվալ, որ մարդկանց անընդհատ ահաբեկելով, բռնություն գործադրելով, ազատազրկելով ինքնափրկությամբ կամ իշխանության պահպանմամբ եք զբաղված, որովհետև ձեր իսկ ստեղծած տուրբուլենտ իրականությունը՝ մի փուլում, ձեր եւ ձեր կառավարության անխուսափելի քաղաքական վախճանին է բերելու, ավելի ճիշտ՝ դրա վավերացումն է ապահովելու:
Որքան էլ ինքնախաբեության համար շարունակ գոռաք լեգիտիմ, ինքնիշխան, աննախադեպ բառերը, նախադասության մեջ դրանց տեղերն ինչպես էլ փոխեք, մեկ է՝ իրականությունից փախուստ ձևակերպել չի հաջողվելու:
Քաղաքական գործընթացներն ու պետության կառավարման առաքելությունը լկտիության, անպատկառության, անբարոյականության հետ խառնելը ձեզ չի՛ ազատում քաղաքական, մարդկային, հոգևոր պատասխանատվությունից:
Կոնկրետ քաղաքական գործիչների վատաբարո, լկտի, գռեհիկ վարքագիծը խոսում է ոչ միայն իրենց իսկ տեսակի, չմարդու կերպարի ու դատարկաբանության, այլ սեփական շեֆերին անսահման քծնելու և ստորաքարշության մասին ու այդ ամենը Փաշինյանի, մանդատի և բերետի հետևից»,- ընդգծեց Աբրահամյանը:

Тигран Абрамян «Гражданскому договору»: Смешение миссии государственного управления с наглостью не освобождает вас от политической, человеческой и духовной ответственности
11/06/2024 20:33
Правительство и его руководителя нужно сменить, и это не просто позиция или желание оппозиционных фракций, а то, что вы, власти, отправили на помойку обещанную правительством перспективу будущего и предвыборные программы. Об этом в Национальном Собрании заявил секретарь фракции "Честь имею" Тигран Абрамян.
«Общество лишь афиширует свои настроения и через оппозиционные силы формулирует общественные требования относительно недоверия к правящей власти и отставки правительства.
Проблема здесь не только в количестве людей, собравшихся на той или иной площади, которым так спекулирует правительственная пропагандистская машина, и тем более не в ложной реальности, которую вы пытаетесь создать с этой трибуны и одновременно высмеивать или иронизировать происходящее.
Я уверен, что вы или некоторые из вас не только осознаете вопрос политической ответственности за крайне тревожные события, происходящие в Армении, но и знаете реальные настроения и желания общества по отношению к власти.
Вопрос не в том, смогли вы или сможете удержаться у власти, а в том, какую цену платит страна за ваш авантюризм и враждебные действия против собственного народа.
Более того, некоторые из вас знают, какую тяжелую ответственность вы взяли на себя и какими непредвиденными последствиями это чревато.
Только на первый взгляд вам может показаться, что, постоянно запугивая людей, применяя насилие, сажая людей в тюрьмы, вы спасаете себя или сохраняете власть, поскольку созданная вами турбулентная реальность на каком-то этапе приведет к неизбежному политическому концу вашего правительства, вернее, станет его засвидетельствованием.
Сколько бы вы в целях самообмана ни кричали слова «легитимный», «суверенный», «беспрецедентный», как бы вы ни меняли их местами в предложении, все равно, вам не сбежать от реальности.
Смешение политических процессов и миссии государственного управления с наглостью, непристойностью и распутством не освобождает вас от политической, человеческой и духовной ответственности.
Плохое, наглое, распутное поведение конкретных политиков говорит не только об их типаже, о том, что они нелюди, об их пустословии, но и об их бесконечном угодничестве собственному начальству, и все это вслед за Пашиняном, мандатами и беретами», - подчеркнул Абрамян.