Պետք է 2018-ին ասեի, որ ԼՂ-ն պետք է լինի Ադրբեջանի կազմում, իմ ձախողումն է, որ չեմ ասել. Փաշինյան
2018-ից ամենամեծ պրոբլեմը, որի հետ մենք առնչվել ենք ԼՂ խնդրի հետ կապված, հետեւյալն է եղել, որ 2018-ի ապրիլի  դրությամբ մի իրդրություն ենք ունեցել, որ մենք անխուսափելիորեն պետք է գնանք զիջումների ճանապարհով, կամ պատերազմի ճանապարհով: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 12-ին, ԱԺ-ում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ես ինձ այդ հարցը տվել եմ՝ լավ, էս զիջումն անենք, էն զիջումն անենք, որտե՞ղ է կանգնելու այդ զիջումների ընթացքը: Ես չեմ կարողացել պատասխանել այդ հարցին:
Բա հիմա ես այդ հարցի պատասխանն ունե՞մ: Այո, ունեմ, այդ հարցի պատասխանն է՝ Հայաստանի 29 743 քկմ-ն»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ ճիշտը նա կլիներ, որ ինքը այն ժամանակ ընդուներ դա եւ գար դռնփակ ռեժիմով ասեր, որ պետք է համաձայնել, որ ԼՂ-ն լինի Ադրբեջանի կազմում որպես ինքնավարություն, այն տրամաբանությամբ, որ դա պետք է լինի ոչ միայն հայկական, այլեւ ադրբեջանական միավոր, համատեղ կառավարում պետք է լինի:
«Մեր զիջումների սահմանը պետք է լինի 29 743 քկմ-ն: Ես սա ասում եմ, բայց նաեւ ինքս իմ մեջ զուգահեռ ասում եմ, որ ոչ իմ լեզուն կպտտվեն էն ժամանակ  տենց բան ասեի: Ես ինքս ինձ չէի կարողանում դրանում համոզել:  Եվ դա իմ ամենամեծ սխալն ու ձախողումն է: Պետական գործիչը պետք է հասկանար, որ այդ ամենը պետք է վերցնի իր վրա: Ես այսօր դրա համար եմ դա անում: Եթե ես իմ վրա չվերցնեմ, ուրիշ ոչ մեկը չի վերցնի: Իմ պարտքն է, որ վերցնեմ»,-ասաց Փաշինյանը:

Надо было признать Карабах автономией в составе Азербайджана в 2018 году – Никол Пашинян
С 2018 года самой большой проблемой в связи с Нагорным Карабахом было то, что на апрель 2018 года уже сложилась ситуация, в результате которой мы неизбежно должны были пойти либо путем уступок, либо войны.  Об этом сегодня, 12 июня, выступая в Национальном собрании Армении, заявил премьер-министр Никол Пашинян.
«Я задавал себе вопрос: ладно, если сделаем эту уступку, другую уступку, где остановится процесс уступок? Я не смог ответить на этот вопрос.
А есть ли у меня ответ на этот вопрос сейчас? Да есть, ответ на этот вопрос – 29743 квадратных километров Армении», - сказал он. По мнению Пашиняна, было бы правильно, если бы в то время он это принял, пришел бы и за закрытыми дверями сказал, что надо признавать Нагорный Карабах автономией в составе Азербайджана, с той логикой, что он должен быть не только армянским, но и азербайджанским, с совместным управлением.
«Границей наших уступок должны быть 29 743 квадратных километра. Я говорю это, и понимаю, что в то время у меня бы язык не повернулся такое сказать. Я не мог убедить в этом сам себя. И это моя самая большая ошибка и мой провал.  Государственный деятель должен был понимать, что все это надо взять на себя. И сегодня я делаю это. Если я не возьму на себя, никто другой не сделает. Это мой долг», - сказал Никол Пашинян.