Երկրում առկա ճգնաժամի միակ հանգուցալուծումը Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականն է, խաղաղ ճանապարհով նրա հեռացումը. ՀՅԴ ԳՄ
13/06/2024 15:21
ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմինը հայտարարություն է տարածել։
«Հունիսի 12-ի երեկոյան ՀՀ ոստիկանությունը Երևան քաղաքի Բաղրամյան և Դեմիրճյան փողոցների հատման հատվածում, առանց օրինական հիմքերի, հատուկ միջոցների կիրառմամբ բիրտ և ոչ համաչափ ուժ գործադրեց խաղաղ ցուցարարների վրա:
Հարյուրից ավելի քաղաքացիներ, այդ թվում` լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ, վնասվածքներ և վիրավորումներ են ստացել, ապօրինի ձերբակալվել են բազմաթիվ քաղաքացիներ։
ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմինը խստորեն դատապարտում է ոստիկանության հակաօրինական գործողությունները, քաղաքական մեծամասնության՝ բռնաճնշումներն արդարացնող և դրանք խթանող դիրքավորումը։
Տեղի ունեցածի անվերապահ մեղավորն ու պատասխանատուն Նիկոլ Փաշինյանն է և նրա խուլիգանական խմբակը։
Կատարվածը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ գործող իշխանությունը չունի հանրային նվազագույն լեգիտիմություն։
Միջազգային կազմակերպությունների լռությունը կարելի է դիտարկել որպես Հայաստանում ավտորիտար ռեժիմի ամրապնդման, ժողովրդավարական ինստիտուտների կազմաքանդման, քաղաքական բռնաճնշումների և ոստիկանական բռնությունների համար կանաչ լույս։
Հայաստանի պետականության, Հայրենիքի ու արժանապատվության այս համաժողովրդական պայքարն անկասելի է, իսկ ՀՀ քաղաքացին իրավունք ունի իրացնելու իր սահմանադրական իրավունքները։
Երկրում առկա ճգնաժամի միակ հանգուցալուծումը Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականն է, խաղաղ ճանապարհով նրա հեռացումը»,-նշված է հայտարարության մեջ։

АРФД: Единственным решением нынешнего кризиса в стране является отставка Никола Пашиняна, его отстранение мирным путем
Единственным решением нынешнего кризиса в стране является отставка Никола Пашиняна. Об этом говорится в заявлении, распространенным Верховным органом АРФ Дашнакцутюн в связи со вчерашним инцидентом на проспекте Баграмяна Еревана.
«Полиция Армении вечером 12 июня без законных оснований применила грубую и несоразмерную силу в отношении мирных протестующих, использовав на пересечении проспекта Баграмяна и улицы Демирчяна в Ереване специальные средства.
Свыше ста граждан, в том числе представители СМИ, получили телесные повреждения и ранения, незаконно задержаны многочисленные граждане.
Верховный орган АРФД решительно осуждает незаконные действия полиции. Виновные и ответственные за происшедшее - Никол Пашинян и его хулиганская банда. Произошедшее еще раз доказывает, что действующая власть не обладает минимальной общественной легитимностью.
Молчание международных организаций можно рассматривать как зеленый свет для укрепления авторитарного режима, разрушения демократических институтов, политических репрессий и полицейского насилия в Армении.
Эту всенародную борьбу за государственность, Родину и достоинство Армении невозможно остановить, и гражданин Армении имеет право реализовывать свои конституционные права.
Единственным решением нынешнего кризиса в стране является отставка Никола Пашиняна, его отстранение мирным путем».