«Տարածված կեղծիքին պետք է պատասխանել». Արցախի իշխանությունների հայտարարությունը
Վերջին օրերին ՀՀ իշխանական շրջանակների կողմից, այդ թվում՝ Ազգային ժողովի ամբիոնից, կրկին շատ է խոսվում Արցախի Հանրապետության հայաթափման պատճառների մասին, և հնչում են թեզեր, որոնք աղերս անգամ չունեն իրականության հետ, այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
«Արցախի իշխանությունները հարկ են համարում ընդգծել, որ այդ գործիչների վրա է ընկնելու իրենց հայտարարությունների պատասխան հայտարարությունների հետևանքները, այդ թվում` երկրի անվտանգության համատեքստում, քանի որ հրապարակային ելույթը ենթադրում է նաև հերքում, որը պետք է անպայմանորեն հաշվարկել:
Առաջնահերթությունը տալով ՀՀ-ի անվտանգային խնդիրներին` բռնի տեղահանումից հետո Արցախի իշխանությունները տևական ժամանակ է ցուցաբերում են զսպվածություն, հնարավորինս զերծ մնում հրապարակային խոսքից, բայց հատկապես վերջին օրերին տարածված կեղծիքին պետք է պատասխանել, որպեսզի հայ ժողովուրդն իմանա ճշմարտությունը։
Անդրադառնալով հունիսի 12-ին Երևանի Բաղրամյան պողոտայում տեղի ունեցած անհնազանդության ակցիային՝ Արցախի իշխանությունները ոստիկանությանը հորդորում են իրավիճակը գնահատել սթափ, զերծ մնալ անհամաչափ ուժի կիրառումից և բոլոր կողմերին կոչ անում ցուցաբերել զսպվածություն»,- ասվում է հայտարարությունում։

«На ложь, распространенную в последние дни, необходимо ответить» — Заявление властей Арцаха
В последние дни со стороны властных кругов Армении, в том числе с трибуны Национального собрания много говорится о причинах выселения армян из Республики Арцах, и звучат тезисы, которые не имеют ничего общего с реальностью. Об этом говорится в заявлении информационного штаба Арцаха.
«Власти Арцаха считают необходимым подчеркнуть, что последствия ответных заявлений отразятся на этих деятелях, в том числе в контексте безопасности страны, поскольку публичное выступление также подразумевает опровержение, и это необходимо учесть.
Отдавая приоритет вопросам безопасности Армении после насильственного перемещения, власти Арцаха долгое время проявляли сдержанность, по возможности воздерживаясь от публичных выступлений, но на эту ложь, распространенную в последние дни, необходимо ответить, чтобы армянский народ узнал правду.
Касаясь акции неповиновения, произошедшей 12 июня на проспекте Баграмяна в Ереване, власти Арцаха призывают полицию трезво оценивать ситуацию, воздерживаться от применения несоразмерной силы и призывают все стороны проявлять сдержанность.