2018-2022 թթ.-ին Բելառուսը առաջադեմ զինատեսակներ է գաղտնի մատակարարել Ադրբեջանին․ POLITICO
Բելառուսն առաջադեմ զինատեսակներ է մատակարարել Հայաստանի ոխերիմ թշնամի Ադրբեջանին, թեև երկու երկրներն էլ, ենթադրաբար, դաշնակիցներ են Ռուսաստանի գլխավորած միջազգային պաշտպանության դաշինքում. այս ամենը հաստատող արտահոսած փաստաթղթերը հայտնվել են POLITICO-ի տրամադրության տակ։
Լրատվամիջոցը նշում է, որ դրանք լույս են սփռում Հայաստանի որոշման վրա՝ հայտարարելու ռազմական դաշինքից դուրս գալու մտադրության մասին և նշվում է, որ  Հայաստանն այժմ գտնվում է դեպի Արևմուտք պատմական թեքման շեմին՝ պաշտպանվելու համար գնալով դեպի Եվրոպա և ՆԱՏՕ, տասնամյակներ անց, երբ նախկին խորհրդային հանրապետությունը հույսը դրեց Մոսկվայի վրա:
Ըստ POLITICO-ի՝ սա դրամատիկ շրջադարձ է, որը կթուլացնի Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հեղինակությունը նախկին խորհրդային երկրներում։ Ռուսաստանի հավատարիմ դաշնակից Բելառուսը 2018-ից 2022 թվականներին առաջադեմ ռազմական տեխնիկա է մատակարարել Ադրբեջանին, որը Հայաստանի կողմից կդիտարկվի որպես դավաճանություն։
«Ավելի քան մեկ տասնյակ նամակների, դիվանագիտական ​​նոտաների, վաճառքի և արտահանման փաստաթղթերի պահոցը, որը տեսել է POLITICO-ն, ցույց է տալիս, որ Բելառուսն ակտիվորեն աջակցել է Ադրբեջանի զինված ուժերին 2018-2022 թվականներին, երբ Հայաստանի հետ լարվածությունը հասել էր գագաթնակետին: Առաջարկվող ծառայությունները ներառել են հին հրետանային սարքավորումների արդիականացում և ռադիոէլեկտրոնային պայքարի ու անօդաչու թռչող սարքերի համակարգերի համար օգտագործվող նոր սարքավորումների տրամադրում: Փաստաթղթերի թվում են Բելառուսի զենքի արտահանման պետական ​​գործակալության նամակները սեփական ռազմարդյունաբերական ընկերություններին, որոնք վերաբերում են Ադրբեջանի համար ժամանակակից հրետանու թիրախային սարքավորումների պատվերներին, ինչպես նաև Ադրբեջանի զինված ուժերի համար Groza-S անօդաչու թռչող սարքերի շարժական մարտական ​​կայանների ձեռքբերման վերաբերյալ երկու պետությունների նամակագրությունը»,-գրում է լրատվամիջոցը և նշում, որ ո՛չ Ադրբեջանի, ո՛չ Բելառուսի կառավարությունները չեն արձագանքել լրատվամիջոցի՝ մեկնաբանությունների խնդրանքներին»։

Politico: В 2018-2022 годах Беларусь тайно поставляла Азербайджану современное оружие
Беларусь поставляла современное оружие врагу Армении Азербайджану, хотя Минск и Ереван являются союзниками и вместе входят в альянс безопасности ОДКБ под эгидой России. Об этом сообщило издание Politico  со ссылкой на документы, свидетельствующие о поставках оружия.
Группа документов проливает новый свет на решение Армении на этой неделе объявить о намерениях выйти из военного альянса ОДКБ.
Пакет документов из более десятка писем, дипломатических нот, товарных накладных и экспортных паспортов свидетельствует, что Беларусь активно помогала вооруженным силам Азербайджана в период между 2018 и 2022 годами, когда напряженность в отношениях с Арменией достигла пика.
Предлагаемые Баку услуги включали модернизацию старого артиллерийского оборудования и предоставление нового военного оборудования, используемого для радиоэлектронной борьбы и беспилотных систем.
Документы включают письма белорусского государственного агентства по экспорту вооружений к собственным военно-промышленным фирмам о заказах для Азербайджана современного оборудования для наведения артиллерии на цель, а также переписку между двумя государствами о закупке мобильных станций борьбы с беспилотниками «Гроза-С» для вооруженных сил Азербайджана.
В одном из дипломатических сообщений, с которыми ознакомилось издание, говорится, что белорусские предприятия играют активную роль «в восстановлении деоккупированных территорий Азербайджана, а также экспорте белорусских товаров и услуг» в страну.
В сентябре 2022 года азербайджанские войска начали вторжение на территорию Армении, заняв ключевые стратегические высоты. Тогда Армения обратилась к ОДКБ за поддержкой, но позже обвинила блок в невыполнении своих обязательств после того, как он предложил лишь прислать делегацию для установления фактов.
Несмотря на то, что на бумаге Александр Лукашенко является союзником Армении, ранее он называл президента Азербайджана Ильхама Алиева «нашим человеком»  и говорил, что ОДКБ было бы «неправильно» противостоять ему.
Алиев, в свою очередь, в 2022 году заявил, что «в ОДКБ у нас больше друзей, чем у Армении».
По мнению экспертов, Беларусь – один из ближайших союзников Москвы – вряд ли действовала бы без молчаливой поддержки Кремля.