Զելենսկու գրասենյակի ղեկավարն արձագանքել է ՌԴ-ի հետ խաղաղության ծրագրի առաջարկին
Զելենսկու գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Երմակը հայտարարել է, որ Ուկրաինան իր «խաղաղության ծրագիրը» Մոսկվային ներկայացնելու հնարավորություն է փնտրում, բայց անկախության, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարցում փոխզիջումներ չեն լինի. հայնտում է «24-րդ ալիքը»։
Երմակը հավելել է, որ ուկրաինական կողմը բաց է նաև Պեկինի հետ երկխոսության համար՝ չնայած Շվեյցարիայի գագաթնաժողովին չինական պատվիրակության բացակայությանը: Պաշտոնյայի խոսքով՝ ուկրաինական կողմը ցանկանում է Չինաստանի պես հզոր երկրին ներգրավել խաղաղության գործընթացին:
Հունիսի 14-ին Պուտինը բանակցությունների նոր նախաձեռնություն էր և կրկին հայտարարել, որ Մոսկվան պատրաստ է բանակցությունների սեղանի շուրջ նստել թեկուզ վաղը:
Երմակն ասել է, որ Կիևը կարող է խաղաղության իր ծրագիրը ներկայացնել Ուկրաինայի հարցով երկրորդ գագաթնաժողովում:
Հունիսի 15-16-ը Շվեյցարիայում Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ գագաթնաժողով է անցկացվելու: Երկրի Դաշնային խորհուրդը հայտնել է, որ միջոցառմանը կմասնակցեն 100 պատվիրակություններ, այդ թվում՝ 57 պետությունների ղեկավարներ: Չինաստանը հրաժարվել է մասնակցությունից, քանի որ այնտեղ չեն լինելու Ռուսաստանի ներկայացուցիչները:

Глава офиса Зеленского допустил переговоры с Россией
Украина не согласится на территориальные уступки при решении конфликта с Россией, но планирует представить Москве план его урегулирования по итогу «мирного саммита» в Швейцарии, заявил глава офиса лидера киевского режима Андрей Ермак.
«Никакого компромисса с независимостью, ни компромисса с суверенитетом и территориальной целостностью. Но мы очень ясно дали понять наше видение мирного плана и этой процедуры», — привёл слова Ермака «24 канал».
Он отметил, что на швейцарской конференции обсудят принципы мирного плана, после чего будут искать возможность представить его России.
По словам главы офиса Владимира Зеленского, Украина готова выслушать предложения от государств — участников саммита, но у страны есть сформированная позиция. Ермак не исключил что переговоры по мирному урегулированию конфликта могут пройти на втором подобном саммите с участием России.