Միջազգային ասպարեզում լսելի ձայնը նրան դարձրել են Բաքվի թիրախ.Միջազգային մամուլը Ռուբեն Վարդանյանի խոշտանգումների մասին
Միջազգային մի շարք լրատվամիջոցներ անդրադարձել են Ադրբեջանում ապօրինի պահվող Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբանական թիմի կողմից ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների դեմ կոմիտեի հատուկ զեկուցողին ներկայացված դիմումին, որը հորդորում է կոմիտեին դատապարտել Ադրբեջանի կառավարության կողմից Ռուբեն Վարդանյանի դեմ իրականացվող խոշտանգումներն ու դաժան վերաբերմունքը։
Reuters գործակալությունը մասնավորապես մեջբերել է Վարդանյան ընտանիքի միջազգային իրավախորհրդատու Ջարեդ Գենսերին, որը նշել է. «Ուշագրավ է, որ Ադրբեջանը Ռուբեն Վարդանյանին դիտում է որպես սպառնալիք և փորձում է նրան լռեցնել կամայական կալանքով, իսկ վերջի շրջանում՝ նաև  խոշտանգումներով: Եթե Ադրբեջանը ցանկանում է, որ միջազգային ասպարեզում իրեն լուրջ վերաբերվեն, ապա անհապաղ պետք է դադարեցնի այդ գործողությունները և ազատ արձակի Վարդանյանին ու մյուս հայ բանտարկյալներին»:
Ֆրանսիական Le Figaro -ն ևս ծավալուն անդրադարձ է կատարել փաստին՝ նշելով, որ Ռուբեն Վարդանյանի հարազատները խիստ անհանգստացած են նրա վիճակով: Պարբերականը հիշեցնում է, որ մարդասիրական գործունեության  համար Նոբելյան Խաղաղության մրցանակի առաջադրված Վարդանյանը ներկայումս խոշտանգումների է ենթարկվում Բաքվի բանտում:
Պարբերականը մեջբերել է Ռուբեն Վարդանյանի ավագ որդու՝ Դավիթ Վարդանյանի խոսքերը, որը պատմել է, թե ինչպիսի խոշտանգումների մասին է իրենց հայտնի դարձել. «Նրան հնարավորություն չի տրվել ոչ քնելու, ոչ նստելու: Նրան երկու օր շարունակ զրկել են խմելու ջրից, նա չի ունեցել հիգիենայի պարագաներ»:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ Ռուբեն Վարդանյանի հետ Բաքվի բանտում են ևս 22 հայեր, որոնց թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարությունը: Նշվում է, որ Վարդանյանը Լեռնային Ղարաբաղ էր տեղափոխվել՝ փորձելով օգնել տեղի բնակչությանը: Այնտեղ գտնվելու ժամանակահատվածում նրան հաջողվել էր միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի և այնտեղ տիրող իրավիճակի վրա: «Հենց Վարդանյանի խարիզմատիկ անձը և միջազգային ասպարեզում լսելի ձայնն էլ նրան դարձրել են Ադրբեջանի իշխանության թիրախը»,-գրել է Le Figaro-ն:

Слышимый на международной арене голос сделал его мишенью властей Азербайджана – международная пресса о пытках, которым подвергают Рубена Варданяна
17/06/2024 15:23
Ряд международных СМИ коснулся апелляции, которую международная группа адвокатов незаконно удерживаемого в Азербайджане Рубена Варданяна подала Специальному докладчику ООН по вопросу о пытках. В апелляции содержится призыв осудить осуществляемые правительством Азербайджана в отношении Рубена Варданяна пытки и жестокое обращение.
В частности, агентство Reuters цитирует международного советника семьи Варданянов Джареда Генсера, который отметил: «Весьма показательно, что Азербайджан видит в нём угрозу и потому пытается заставить его замолчать, прибегая к незаконному задержанию, а в последнее время и к пыткам. Если власти Азербайджана хотят, чтобы их страну серьёзно воспринимали на международной арене, они должны прекратить жестокое обращение с Рубеном и немедленно освободить его и других политзаключённых Нагорного Карабаха».
Французская Le Figaro также коснулась факта в объёмной статье, отметив, что родственники Рубена Варданяна крайне обеспокоены его состоянием. Издание отмечает, что номинированный на Нобелевскую премию мира Варданян в настоящее время подвергается пыткам в бакинской тюрьме.
Издание цитирует слова старшего сына Рубена Варданяна Давида Варданяна, который рассказал, о каких пытках им стало известно: «Ему не давали возможности ни спать, ни сидеть. Его два дня подряд лишали питьевой воды, у него не было средств гигиены».
Издание напоминает, что с Рубеном Варданяном в бакинской тюрьме находятся ещё 22 армянина, в числе которых бывшее руководство Нагорного Карабаха. Отмечается, что Варданян переехал в Нагорный Карабах, пытаясь помочь местному населению. Во время нахождения там ему удалось привлечь внимание международной общественности к проблеме Нагорного Карабаха и царящей там ситуации. «Именно харизматичная личность Варданяна и слышимый на международной арене голос сделали его мишенью пыток со стороны властей Азербайджана», - пишет Le Figaro.