Վիվա-ՄՏՍ. «Անհատական օգնական» ծրագրի շահառու է դարձել Արցախից տեղահանված չորս ընտանիք․ Լուսանկարներ
Զեյնալյանների առօրյան և ապրելու օրակարգը փոխվել է առաջնեկի՝ Դավիթի լույս աշխարհ գալուց ամիսներ անց: Փոքրիկի մոտ ախտորոշվել է մանկական ուղեղային կաթված: Ծնողները երեխայի մոտ զարգացման խնդիրներ են նկատել հասակակիցների հետ համեմատության միջոցով: Դավիթի վերականգնողական բուժման հարցը դարձել է առաջնային և տևական: Արցախից Սյունիքի մարզի Կապան քաղաք տեղահանված ընտանիքի համար կարևոր աջակցություն է դարձել Վիվա-ՄՏՍ-ի և «ՍՈՐՍ» հիմնադրամի «Անհատական օգնական» ծրագիրը: Երիտասարդ ծնողների հոգսերը մասամբ մեղմվել են: Երկրորդ երեխայի՝ դստեր ծննդից հետո էլ սկսել են մտածել հետաձգված խնդիրների լուծման և նոր տուն ունենալու մասին:
Վիվա-ՄՏՍ-ի և «ՍՈՐՍ» հիմնադրամի համար կարևոր է ոչ միայն ծրագրի արդյունավետ ընթացքը, այլև դրա շարունակական ազդեցությունը, մասնավորապես՝ երեխայի կայուն վարքագծի պահպանումը, սոցիալիզացիայի հետագա դինամիկան, անհատական օգնական-ընտանիք օղակում գործակցության պատրաստակամությունը և այլն: Այս ընտանիքում այդ նախադրյալները կան: Չորսամյա Դավիթի անհատական օգնականը՝ Ալվարդ Միրզոյանը, ֆիզիոթերապևտ է: Երեխային ճանաչում է դեռ Կապանի վերականգնողական կենտրոնում անցած բուժման կուրսերից: Այժմ էլ Դավիթի սոցիալիզացիայով է զբաղվում, զուգահեռաբար օգնում է մորը, որպեսզի մայրը նորածին դստեր խնամքի համար ազատ ժամանակ ունենա:
«Դավիթը տասն ամսական էր, երբ նկատեցինք, որ չի նստում: Իր հասակակիցների նման շարժուն չէր: Նյարդաբանն ախտորոշեց մանկական ուղեղային կաթված: «Անհատական օգնական» ծրագիրը շատ կարևոր է և´ Դավիթի, և´ ինձ համար: Դավիթը դարձել է ավելի համբերատար: Նույնը կարող եմ ասել նաև իմ մասին. նյարդերս ավելի հանգիստ են, գիտեմ, որ Դավիթը անհատական լավ օգնական ունի: Ես արդեն հասցնում եմ լիարժեք զբաղվել երկրորդ բալիկիս մեծացնելու հարցերով: Եթե կան մայրեր, որոնք բախվել են նույն խնդրին՝ թող չհուսահատվեն: Ինքս էլ հավատում եմ, որ Դավիթն անպայման քայլելու է», - ասում է մայրը՝ Արաքս Հարությունյանը:
Երիտասարդ տանտիրուհու ժամանակացույցը բավականին բեռնաթափվել է: Արաքսը մասնակցել է դասընթացների և կատարելագործել վարսահարդարի հմտությունները: Ավելի հանգիստ է դստերը մեծացնելու հարցում, փորձում է ոգևորել ամուսնուն՝ կիսակառույց մի շինություն տուն դարձնելու հարցում:
Արդեն 8 տարի Վիվա-ՄՏՍ-ի և «ՍՈՐՍ» հիմնադրամի համագործակցության արդյունքում հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար իրականացվում է «Անհատական օգնական» ծրագիրը: Յուրաքանչյուր ընտանիքում 4 ամիս ներգրավվելով՝ փորձառու, վերապատրաստված անհատական օգնականները ամսական 60 ժամ երեխայի խնամք, զբաղվածություն և հմտությունների զարգացում են ապահովում։
Վերջին երեք տարվա ընթացքում «Անհատական օգնական» ծրագիրն ընդլայնել է աշխարհագրությունը՝ ներառելով նաև բոլոր մարզերը: Վերջին ծրագրում ընդգրկվել է նաև Արցախից տեղահանված 4 ընտանիք:

Вива-МТС: Четыре семьи вынужденных переселенцев из Арцаха стали бенефициарами программы «Личный помощник»
18/06/2024 10:59
Диагноз ДЦП, поставленный первенцу Зейналянов Давиту спустя несколько месяцев после его рождения, коренным образом изменил жизнь семьи. Отклонение в развитии ребенка насторожило родителей: они заметили, что ребенок развивается иначе, чем его сверстники. Реабилитационное лечение Давита стало для Зейналянов первоочередной задачей. Программа «Личный помощник» Вива-МТС и фонда «СОРС» стала важной поддержкой для семьи, переселенной из Арцаха в город Капан Сюникского марза. После рождения второго ребенка – дочери, они задумались о решении назревших проблем, в том числе и о необходимости приобретения дома.
Вива-МТС и Фонд «СОРС», совместно осуществляющие программу, подчеркивают важность программы не только в период ее реализации, но и в последующий период. Сохранение достигнутого результата программы – стабильное поведение ребенка, положительная динамика социализации, а также перспективы сотрудничества между семьей и личным помощником и т.д. в равной степени важны для партнерских организаций для определения эффективности программы. Семья Зейналянов одна из семей, проходящих программу. Личный помощник четырехлетнего Давита – Алвард Мирзоян – физиотерапевт. Алвард познакомилась с Давитом и ее семьей на курсах терапии в реабилитационном центре Капана. Сейчас она занимается социализацией Давита, одновременно помогает матери, которой теперь, после рождения дочери, также необходимо время для ухода за новорожденной.
«Давиту было десять месяцев, когда мы заметили, что он не сидит. Был не таким мобильным, как его сверстники. Невролог поставил диагноз – ДЦП. Программа «Личный помощник» очень важна и для Давита, и для меня. Давит стал более терпеливым. Я могу сказать то же самое о себе. Я стала спокойнее, я знаю, что у Давита есть хороший личный помощник. Я полноценно занимаюсь воспитанием второго ребенка. Если есть матери, столкнувшиеся с такой же проблемой, то мой совет им: не отчаивайтесь. Я верю, что Давит обязательно начнет ходить», — говорит мать Давита, Аракс Арутюнян.
График молодой хозяйки довольно насыщенный. Аракс поступила на курсы усовершенствования для парикмахеров, занимается дочерью и пытается воодушевить мужа в вопросе постройки дома.
Благодаря сотрудничеству Вива-МТС и Фонда «СОРС» программа «Личный помощник» для детей с ограниченными возможностями осуществляется уже 8 лет. Опытные, прошедшие профессиональную подготовку личные помощники, работающие в каждой семье в течение 4 месяцев, ежемесячно проводят в семьях 60 часов, обеспечивая надлежащий уход за детьми, организуя их досуг и развитие необходимых навыков.
За последние три года программа «Личный помощник» расширила свою географию и теперь охватывает все регионы Армении. В недавнюю программу также были включены 4 семьи, вынужденно переселенные из Арцаха.