Ոստիկանությունում մարդկանց առաջարկել են ցուցմունք տալ, թե հավաքին մասնակցելու համար գումար է բաժանվել, խոստացել են այդ դեպքում ազատ արձակել. Բաբայան (Տեսանյութ)
Իրականացվել են զանգվածային ձերբակալություններ՝ ամբողջությամբ ապօրինի եղանակով, ՀՅԴ գրասենյակում հրավիրված մամուլի ասուլսին հայտարարեց փաստաբան Արսեն Բաբայանը՝ անդրադառնալով ՀՅԴ-ի դեմ սկիզբ առած բռնաճնշումներին
«Ի սկզբանե պարզ էր, որ ձերբակալությունները և հետագայում կալանքի տանելու միջնորդությունները պայմանավորված են եղել կոնկրետ անձանց կոնկրետ կուսակցական լինելու հանգամանքով, այդ կուսակցությունում (ՀՅԴ) նրանց զբաղեցրած դիրքով, կապերով։
Կար ցուցակ, որտեղ գրված էին անուններ, կողքը՝ թե ինչ կարգավիճակ ունի ՀՅԴ գրասենյակում, և ըստ դրա էլ ընտրվում էր ամենախիստ խափանման միջոցներ կիրառելու հարցը»,-ասաց Բաբայանը։
Փաստաբանն ասաց, թե դատարաններում ցանկացել են ամեն եղանակով ստանալ իրենց համար ցանկալի ցուցմունքներ։
«Դա հետևյալն էր, որ որևէ մեկը հայտարարի, թե իսկապես գումար է բաժանվել։ Ոստիկանության մարզային վարչության բարձր ղեկավարության կողմից մի քանի անձի նկատմամբ կոնկրետ փորձ է արվել, ոստիկանության բաժիններում առաջարկել են տալ այդպիսի ցուցմունքներ և ասել, թե այդ դեպքում անմիջապես ազատ կարձակվեք։ Ում այդպիսի առաջարկ է արվել, բոլորը հիմա կալանավորված են. դա նշանակում է, որ չեն համաձայնել այդպիսի ցուցմունքներ տալ, որովհետև չի էլ եղել այդպիսի հանգամանք»,-հայտարարեց Արսեն Բաբայանը։

Бабаян: Полиция предложила людям дать показания о том, что за участие в митинге раздавали деньги, и пообещала в этом случае их отпустить (Видео)
18/06/2024 14:12
«С самого начала было понятно, что задержания, а в дальнейшем ходатайства о взятии их под стражу были обусловлены принадлежностью конкретных лиц к конкретной партии, их положением в этой партии (АРФД) и их связями.
Был список, где были написаны имена, рядом было указано, какую должность он занимает в офисе АРФД, и в соответствии с этим выбирался вопрос о применении самых жестких мер пресечения в отношении этих лиц", - сказал Бабаян.
Адвокат рассказал, что суды всячески пытались заставить людей дать необходимые показания.
«Это было так, чтобы кто-то заявил, что действительно были розданы деньги. Конкретная попытка была предпринята высшим руководством областного управления полиции по отношению к некоторым людям, в отделениях полиции предложили дать такие показания  и сказали, что в таком случае вас немедленно отпустят. Все, кому было сделано такое предложение, сейчас задержаны: значит, они не согласились дать такие показания, потому что не было такого обстоятельства", - сказал Арсен Бабаян.