Հունիսի 12-ը ոստիկանության կողմից իրականացված աննախադեպ մի երևույթ էր. Արսեն Բաբայան
Հունիսի 12-ը ոստիկանության կողմից իրականացված դաժան ու աննախադեպ մի երևույթ էր, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «5 իրավապաշտպանների նախաձեռնության» անդամ Արսեն Բաբայանը։
«Մեր համոզմամբ, ի սկզբանե պլանավորված էր որպես պատժիչ գործողություն այն քաղաքացիների ու լրագրողների նկատմամբ, որոնք մասնակցում են այս շարժմանը։ Կան փաստագրված տվյալներ, որ նռնակները նետվել են առանց որևէ դիմադրության կամ հարձակման։ Այսինքն, մինչև առաջին նռնակը նետվելը, քաղաքացիների կողմից չի իրականացվել որևէ այնպիսի գործողություն, որը կստեղծեր իրավաչափ պայմաններ՝ հատուկ միջոցների կիրառման համար։ Իսկ մինչ հատուկ միջոցների կիրառումը առանձին դաժանությամբ ծեծի են ենթարկել քաղաքացիներին»,-ասաց Արսեն Բաբայանը։
Նա նշեց, թե ոստիկանության կողմից ընդգծված վատ վերաբերմունքը քաղաքացիների նկատմամբ սկսվել է դեռ Կիրանցից։
Բաբայանի խոսքով՝ կանգնեցրել են մարդկանց մեքենաները, տարել տուգանային հրապարակներ՝ առանց լուրջ հիմնավորումների։
«Քանի որ պլաստմասե շշերով հնարավոր չէ բռնություն կիրառել, մարդկանց սկսել են ձերբակալել խուլիգանության մեղադրանքներով։ ՀՅԴ անդամներին ապօրինի ձերբակալում են, իբր մարդկանց նյութական առումով շահագրգռելու համար», - ասաց Բաբայանը։

Арсен Бабаян: 12 июня стало беспрецедентным явлением, совершенным полицией
12 июня стало жестоким и беспрецедентным явлением, совершенным полицией, заявил на встрече с журналистами член инициативы «5 правозащитников» Арсен Бабаян.
«По нашему убеждению, изначально это было запланировано как карательное действие против граждан и журналистов, которые участвуют в этом движении. Есть документальные подтверждения того, что гранаты были брошены без какого-либо сопротивления или нападения. Иными словами, до того, как была брошена первая граната, граждане не предприняли никаких действий, создающих правовые условия для применения специальных средств. А перед применением специальных средств они жестоко избивали граждан", - рассказал Арсен Бабаян.
Он отметил, что плохое подчеркнутое отношение полиции к гражданам началось с Киранца.
По словам Бабаяна, они без серьезных причин останавливали машины людей и увозили их на штрафную стоянку.
«Поскольку использовать пластиковые бутылки для применения насилия невозможно, людей начали арестовывать по обвинению в хулиганстве. Членов АРФД арестовывают незаконно, якобы с целью получения материальной заинтересованности у людей", - заявил Бабаян.