Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև  խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման գլխավոր պայմանը ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունն է. Ադրբեջանի ԱԳՆ
19/06/2024 16:55
Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման գլխավոր պայմանը ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունն է. Ադրբեջանի ԱԳՆ
Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև իրական ու տևական խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման գլխավոր պայմանը Հայաստանի Սահմանադրությունն է, հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այհան Հաջիզադեն։
«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև իրական և տևական խաղաղության համաձայնագրի կնքման հիմնական պայմանը Ադրբեջանի դեմ շարունակվող տարածքային պահանջների ավարտն է, որոնք ամրագրված են Հայաստանի բազմաթիվ իրավական և քաղաքական փաստաթղթերում, և հատկապես Հայաստանի Սահմանադրության մեջ, որը բացահայտորեն վկայակոչում է Հայաստանի անկախության ակտը, կոչ է անում «Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միավորումը», - ասել է Հաջիզադեն։
Նա նշել է նաև,, թե թե Հայաստանը ձգտում է անտեսել այս խնդիրը, ինչը ցույց է տալիս, որ «այս երկիրը շահագրգռված չէ տևական խաղաղությամբ և փորձում է միայն պահպանել այս իրավիճակը՝ Ադրբեջանի դեմ կրկին ագրեսիա սկսելու համար»։

МИД Азербайджана: Главным условием заключения реального и прочного мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией является изменение Конституции Армении
19/06/2024 17:46
Главным условием заключения реального и прочного мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией является изменение Конституции Республики Армения, заявил пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде.
«Главным условием заключения реального и прочного мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией является прекращение продолжающихся территориальных претензий к Азербайджану, которые закреплены в многочисленных правовых и политических документах Армении, и в первую очередь в Конституции Армении, которая открыто ссылается на Акт о независимости Армении, призывающий к «объединению Армении и Нагорного Карабаха»,- заявил Гаджизаде.
Он также отметил, что Армения стремится игнорировать эту проблему, показывает, что "эта страна не заинтересована в прочном мире и лишь пытается сохранить эту ситуацию как запасной вариант для того, чтобы в будущем вновь начать агрессию против Азербайджана".