Ադրբեջանի գործելակերպը մտածելու տեղիք է տալիս. ամեն ինչ անելու է Հայաստանի նկատմամբ նոր ագրեսիա ձեռնարկելու համար. ՀՀ ԱԳՆ
19/06/2024 11:14
«Հայաստան-Ֆրանսիա ռազմատեխնիկական համագործակցության վերաբերյալ պաշտոնական Բաքվի արձագանքը տարակուսանքի տեղիք է տալիս: Մարտունակ և ժամանակակից զինտեխնիկայով սպառազինված բանակ ունենալը ցանկացած երկրի ինքնիշխան իրավունքն է:
Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է իր բոլոր հարևանների տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անխախտելիությունը: Հայաստանն ու Ադրբեջանը բարձրագույն մակարդակում պայմանավորվել են, որ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա: Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է այս սկզբունքին և միջազգայնորեն ճանաչված իր 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքից դուրս հավակնություններ չունի: Հայաստանի Հանրապետությունն այս մոտեցումը գործնականում ապացուցել է Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի և Ադրբեջանի Հանրապետության Ղազախի շրջանի չորս գյուղերի շրջանում սահմանազատում իրականացնելու նախաձեռնությամբ: Ադրբեջանին կոչ ենք անում վերջ դնել ՀՀ ավելի քան 30 գյուղերի կենսական նշանակության տարածքների օկուպացիային:
Ամեն առիթով տարածաշրջանային սրացումներ կանխատեսելու Ադրբեջանի գործելակերպը մտածելու տեղիք է տալիս և գալիս է հիմնավորելու մի շարք կենտրոնների կողմից արվող վերլուծությունները, թե Ադրբեջանն ամեն ինչ անելու է վիժեցնելու Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագիր կնքելու գործընթացը, 2024թ. նոյեմբերին Բաքվում կայանալիք COP29 գագաթաժողովից հետո Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ նոր ագրեսիա ձեռնարկելու համար:
Միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրում ենք այս, ինչպես նաև այն փաստի վրա, որ 1 ամսվա ընթացքում խաղաղության համաձայնագիր կնքելու պաշտոնական Երևանի առաջարկը պաշտոնական Բաքվի կողմից մնացել է անարձագանք»,- ասվում է հայտարարությունում։

МИД Армении: Стиль действий Азербайджана заставляет задуматься: он сделает все возможное, чтобы сорвать процесс подписания мирного договора с Арменией
19/06/2024 14:39
Реакция официального Баку относительно военно-технического сотрудничества между Арменией и Францией вызывает недоумение. Каждая страна имеет суверенное право иметь армию, оснащенную боеспособной и современной военной техникой. Об этом говорится в заявлении, распространенном МИД Армении.
«Республика Армения признает территориальную целостность и нерушимость границ всех своих соседей. Армения и Азербайджан на самом высоком уровне договорились о признании территориальной целостности и суверенитета друг друга на основании Алма-Атинской декларации 1991 года. Армения придерживается этого принципа и не имеет амбиций за пределами своей международно признанной территории в 29 743 кв. км. Республика Армения доказала этот подход на практике своей инициативой по проведению демаркации границы в районе четырех сел Тавушской области Республики Армения и Газахского района Республики Азербайджан. Мы призываем Азербайджан положить конец оккупации жизненно важных территорий более 30 сел Армении.
Стиль действий Азербайджана, прогнозирующего по любому поводу региональную эскалацию, заставляет задуматься и приводит к обоснованию анализа, проводимого рядом центров, о том, что Азербайджан сделает все возможное, чтобы сорвать процесс подписания мирного соглашения с Арменией после саммита COP29, который состоится в Баку в ноябре 2024 года, чтобы предпринять новую агрессию против Республики Армения.
Обращаем внимание международного сообщества на это, а также на тот факт, что предложение официального Еревана заключить мирный договор в течение одного месяца так и осталось без ответа со стороны официального Баку»,- говорится в заявлении.