Միջազգային որոշ դերակատարներ իրենց շահերն առաջ մղելու համար փորձում են ցույց տալ, որ ՀՀ-ում ժողովրդավարության հետ կապված խնդիրներ չկան. Աբրահամյան
20/06/2024 16:12
Հայաստանում ինչպես ժողովրդավարության հետ կապված, այնպես էլ մնացած բոլոր հարցերում որևէ նորմալ բնական բան տեղի չի ունենում. ավտոբուսում ՔՊ-ական պատգամավորի հետ կոնֆլիկտով հայտնի Սամվել Վարդանյանի դատական նիստից առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Այս իշխանությունն այս 6 տարում ստեղծել է մի իրավիճակ, որ մարդու իրավունքներից մինչև անվտանգության հարցեր ամբողջությամբ տապալվել են։ Այս տեսանկյունից շատ ավելի զայրացնող են միջազգային տարբեր դերակատարներից հնչող հայտարարությունները, որոնք ըստ էության որոշակի խրախուսող  ու քաջալերող ազդեցություն են ունենում ՀՀ իշխանության վրա և որոշակի լեզու են տալիս տարբեր ամբիոններից հայտարարելու որ ՀՀ-ն գնում է ժողովրդավարության ուղղությամբ»,-ասաց նա։
Ըստ նրա՝ վերջին երկու ամսվա իրադարձությունները՝ քաղաքական ընդդիմախոսների, խաղաղ հանրահավաքի մասնակիցների և հատկապես լրատվամիջոցների նկատմամբ բռնությունների ալիքը, ամբողջացնում են այն ողջ գործընթացը, որը «իշխանությունը համարում է  ժողովրդավարական բաստիոն»։
«Միջազգային որոշ դերակատարներ իրենց աշխարհաքաղաքական նկրտումներն առաջ մղելու պայմաններում փորձում են աչքաթող անել ու ցույց տալ, որ իրականում ՀՀ-ում ժողովրդավարության հետ կապված խնդիրներ չկան»,-ասաց նա։

Абрамян: Чтобы продвигать свои интересы, некоторые международные акторы пытаются показать, что в Армении нет проблем, связанных с демократией
20/06/2024 18:03
Ничего нормального и естественного в Армении не происходит, как с точки зрения демократии, так и во всех других вопросах,- заявил журналистам депутат от фракции "Честь имею" Тигран Абрамян перед заседанием суда по делу Самвела Варданяна, задержанного по делу об инциденте с депутатом "ГД" в транспорте.
«За эти 6 лет эти власти создали ситуацию, когда вопросы от прав человека до безопасности полностью провалились. С этой точки зрения гораздо более раздражают заявления различных международных акторов, которые на самом деле оказывают определенное воодушевляющее и ободряющее воздействие на власти Армении и дают определенный повод для того, чтобы заявить с разных трибун, что Армения идет в сторону демократии",- сказал он.
По его словам, события последних двух месяцев, волна насилия в отношении политических оппонентов, участников мирных митингов и особенно СМИ дополняют весь процесс, который "власть считает демократическим бастионом".
"Некоторые международные акторы в условиях продвижения своих геополитических амбиций пытаются закрыть глаза и показать, что  проблем с демократией в Армении нет", - сказал он.