ԵՄ-ին ՀՀ-ի միանալու հարցով հանրաքվեն անկախության հանրաքվեին համազոր գործընթաց է, որևէ մեկի դեմ ուղղված չէ. Արամ Սարգսյան
20/06/2024 11:59
«Եվրոպական Միությանը Հայաստանի միանալու հարցով հանրաքվեի» թեման որևէ մեկի դեմ ուղղված չենք արել, մեր նպատակն ազնիվ է՝ միմիայն օգնել ՀՀ-ին և ՀՀ իշխանություներին այս միջակայքը բարեհաջող հաղթահարելու համար. «Եվրոպական Միությանը Հայաստանի միանալու հարցով հանրաքվեի» թեմայով հրավիրված համաժողովին ասաց «Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանը։
«Հանրաքվեի տարբերակը մենք, որ առաջարկում ենք ՀՀ ժողովրդին, 1991 սեպտեմբերի 21-ին անկախության հանրաքվեին համազոր գործընթաց է, որը լրացնում է այդ հանրաքվեն»,-ասաց նա և նշեց, որ այս հարցը պետք է լայն հանրության քննարկման նյութ դառնա։
«Այս նախաձեռնությունները որևէ վնաս չեն կարող տալ այն գործընթացներին, որոնք սկսել ենք»,-ասաց նա
Նշենք, որ ԱԺ-ում լսումներ կանցկացվեն Հայաստանի` ԵՄ անդամակցության հայտ ներկայացնելու հարցով հանրաքվե անցկացնելու առաջարկի շուրջ։

Арам Саргсян: Референдум о вступлении Армении в ЕС – это процесс, аналогичный референдуму о независимости, он не направлен против кого-либо
20/06/2024 13:32
Мы не ставили тему «Референдума о членстве Армении в ЕС» против кого-либо, наша цель честная, только помочь Республике Армения и властям Армении успешно преодолеть этот разрыв. Об этом заявил председатель партии "Республика" Арам Саргсян на съезде "Референдум о членстве Армении в ЕС".
"Тот вариант референдума, который мы предлагаем народу РА, представляет собой процесс, аналогичный референдуму о независимости 21 сентября 1991 года, который дополняет этот референдум", - сказал он и отметил, что этот вопрос должен обсуждаться широкой общественностью.
"Эти инициативы не могут нанести никакого вреда тем процессам, которые мы начали", - сказал он.
Отметим, что в Национальном Собрании пройдут слушания по вопросу проведении референдума о членстве Армении в ЕС.