Մոսկվան ակնկալում է մինչև տարեվերջ Կապանում գլխավոր հյուպատոսություն բացել
Մոսկվան ակնկալում է մոտ ապագայում Կապան քաղաքում ՌԴ գլխավոր հյուպատոսություն բացել։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Եվգենի Իվանովը։
Հրամաններ են տրվել Հայաստանում և Մալդիվներում գլխավոր հյուպատոսություն բացելու վերաբերյալ։ Այժմ Ինդոնեզիայի Բալիում կբացվի գլխավոր հյուպատոսություն։ Ներկայումս մենք աշխատում ենք այս ուղղությամբ։ Ընդհանուր առմամբ, սա բավականին մեծ կազմակերպչական և տեխնիկական աշխատանք է»,- նշել է փոխնախարարը։
Հայաստանում գլխավոր հյուպատոսության բացման մոտավոր ժամկետների մասին ճշտող հարցին ի պատասխան՝ դիվանագետը նշել է, որ դա սպասվում է «մոտ ապագայում»․ «Ակնկալում ենք մինչև տարեվերջ»։
Իվանովը նաև հիշեցրել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի կողմից ավելի վաղ հայտարարված ծրագրերը՝ «մի շարք աֆրիկյան երկրներում նոր դիվանագիտական ​​ներկայացուցչություններ բացելու մասին»:

В МИД РФ сообщили о планах открыть генконсульство в Армении
Москва рассчитывает открыть российское генконсульство в армянском городе Капан в ближайшее время. Об этом заявил в интервью ТАСС статс-секретарь - заместитель министра иностранных дел России Евгений Иванов.
"Вышли распоряжения по открытию генконсульства в Армении, по открытию на Мальдивах генконсульства. Сейчас в Индонезии на Бали будет открываться генконсульство. В этом направлении сейчас работаем. В общем, это достаточно большая организационно-техническая работа", - отметил замминистра.
На уточняющий вопрос о приблизительных сроках по открытию генконсульства в Армении дипломат указал, что оно ожидается "в ближайшее время". "Мы рассчитываем, что до конца года", - добавил замминистра.
Иванов также напомнил об анонсированных ранее министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым планах по открытию новых российских диппредставительств "в ряде африканских стран".