Էրդողանն է Նիկոլ Փաշինյանին հորդորել ճանաչել Պաղեստինի պետությունը. Փաշինյանը հապճեպ կատարել է
Aysor.am-ի դիվանագիտական աղբյուրների փոխանցմամբ, այսօր Հայաստանի կողմից Պաղեստինի պետության ճանաչման փաստը պայմանավորված է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի՝ նախօրեին կայացած հեռախոսազրույցով։ Էրդողանն է Փաշինյանին հորդորել, որ Հայաստանը ճանաչի Պաղեստին պետությունը, ՀՀ վարչապետը երկու օր չանցած, ի կատար է ածել Թուրքիայի նախագահի առաջարկը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ԱԳՆ-ն այսօր հայտարարեց, որ ՀՀ ճանաչել է Պաղեստին պետությունը, ինչից հետո Իսրայելում ՀՀ դեսպանը կանչվեց Իսրայելի ԱԳՆ։
Քիչ առաջ Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարություն տարածեց՝ հաստատելով  Aysor.am-ի տեղեկությունը։
«Մենք ողջունում ենք Պաղեստին պետությունը ճանաչելու Հայաստանի որոշումը։ Թուրքիան շարունակելու է իր ջանքերը, որպեսզի ավելի շատ երկրներ ճանաչեն Պաղեստինը»,-նշված է հայտարարությունում:

Эрдоган призвал Никола Пашиняна признать государство Палестина: Пашинян поспешно выполнил
По данным дипломатических источников Aysor.am, факт признания Арменией государства Палестина сегодня обусловлен телефонным разговором премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. Именно Эрдоган призвал Пашиняна к тому, чтобы Армения признала государство Палестина, и менее чем через два дня премьер-министр Армении выполнил предложение президента Турции.
Напомним, МИД Армении сегодня заявил, что Армения признает государство Палестина, после чего посол Армении в Израиле был вызван в МИД Израиля.
Некоторое время назад Министерство иностранных дел Турции распространило заявление, подтверждающее информацию Aysor.am. «Мы приветствуем решение Армении признать государство Палестина. Турция продолжит свои усилия, чтобы больше стран признали Палестину", - говорится в заявлении.