Նամականիշը հնարավորություն է խոսել օտարների հետ. Արայիկ Հարությունյան
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար, նկարիչ-արձանագործ, ԽՍՀՄ ժողովրդական նկարիչ Երվանդ Քոչարի ծննդյան 125-ամյակը նախապատրաստող հոբելյանական հանձնաժողովի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մասնակցել է «Մեծանուն հայեր. Երվանդ Քոչարի ծննդյան 125-ամյակ» թեմային նվիրված նամականիշով գեղաթերթիկի մարման արարողությանը:
Միջոցառումը տեղի է ունեցել Երվանդ Քոչարի թանգարանում: Մինչ մարման արարողությունը, Արայիկ Հարությունյանը շնորհավորել է բոլորին Երվանդ Քոչարի հոբելյանական տարվա մեկնարկի առիթով և նշել. «Գիտեք, որ ստեղծված է կառավարական հանձնաժողով: Մենք բավականին արդյունավետ և ինտենսիվ աշխատել ենք, որպեսզի տարին լինի հագեցած, և 125-ամյակը հավուր պատշաճի նշվի: Նամականիշի մարումը գլխավոր միջոցառումներից մեկն է: Ես ուրախ եմ, որ այս տարվա մի շարք հոբելյանների շրջանակում նաև Երվանդ Քոչարի 125-ամյա հոբելյանի նամականիշն ենք մարում:
Երեկ առիթ ունեցա Փարաջանովի թանգարանում ասելու, որ նամականիշը հնարավորություն է՝ խոսել օտարների հետ, այն ուղերձները հասցնել, որը դու ցանկանում ես: Եվ մենք հիմա շատ կարևոր ուղերձ ենք այս նամականիշով հասցնում աշխարհի ամենահեռավոր ծայրեր, որովհետև նամականիշը փակցվում է ծրարի վրա և հասնում է բոլոր մայրցամաքներ: Այդ բոլոր մայրցամաքներում մենք այս ուղերձով ասում ենք, որ ունեցել ենք այսպիսի մեծանուն հայրենակից և նրա արվեստն ու գործը հասցնում ենք աշխարհի բոլոր անկյուններ հենց նամականիշի միջոցով»:
Նամականիշերի մարումն իրականացրել են Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, «ՀայՓոստ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրենի տեղակալ Արման Աբրահամյանը, Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը, Երվանդ Քոչարի թանգարանի տնօրեն Կարինե Քոչարը:
380 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով գեղաթերթիկի նամականիշի վրա պատկերված է հայ մեծանուն նկարիչ, քանդակագործ, ՀԽՍՀ և ԽՍՀՄ ժողովրդական նկարիչ Երվանդ Քոչարը՝ իր քանդակներից մեկի խորապատկերին: Գեղաթերթիկի վրա պատկերված են Երվանդ Քոչարի «Մելամաղձություն», «Սասունցի Դավիթ» և «Գլխաքանդակ» քանդակները, ինչպես նաև՝ «հայ նկարիչ, քանդակագործ» գրառումը՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով: Գեղաթերթիկի վրա նաև պատկերված են Երվանդ Քոչարի «Պատերազմի արհավիրքը», «Ինքնադիմանկար» նկարները, ինչպես նաև՝ «125 ամյակ» գրառումը հայերեն և անգլերեն լեզուներով: Գեղաթերթիկը տպագրվել է Ֆրանսիայի Կարտոր տպագրատանը 10000 օրինակով։ Դիզայնի հեղինակը Դավիթ Դովլաթյանն է:

Араик Арутюнян принял участие в церемонии гашения почтового блока с маркой на тему “Всемирно известные армяне: 125-летие со дня рождения Ерванда Кочара”
21/06/2024 17:36
Руководитель аппарата премьер-министра, председатель Юбилейной комиссии по случаю 125-летия со дня рождения художника, скульптора, Народного художника СССР Ерванда Кочара Араик Арутюнян принял участие в церемонии гашения почтового блока с одной маркой, посвященного теме “Всемирно известные армяне: 125-летие со дня рождения Ерванда Кочара”.
Мероприятие состоялось в музее Ерванда Кочара. До церемонии гашения почтового блока Араик Арутюнян поздравил всех с началом юбилейного года Ерванда Кочара и отметил: “Вы знаете, что создана правительственная комиссия. Мы работали довольно продуктивно и интенсивно, чтобы год был насыщенным и 125-летие было отмечено на должном уровне. Гашение марок – одно из главных мероприятий. Я рад, что в рамках череды юбилеев в этом году мы также выпускаем в оборот марку, посвященную 125-летию Ерванда Кочара.
Вчера в Музее Параджанова я говорил, что марка – это возможность поговорить с иностранцами, передать посылы, которые тебе нужны. И теперь мы этой маркой направляем очень важный посыл в самые дальние уголки мира, потому что марка наклеивается на конверт и достигает всех континентов. На всех этих континентах мы заявляем этим посылом, что у нас был такой знаменитый соотечественник, и мы распространяем его искусство и работы во все уголки мира через эту марку”.
В церемонии гашения почтового блока приняли участие руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, первый заместитель министра высокотехнологической промышленности Геворг Манташян, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Альфред Кочарян, заместитель генерального директора ЗАО “АйПост” Арман Абрамян, президент Армянской ассоциации филателистов Овик Мусаелян, директор Музея Ерванда Кочара Карине Кочар.
На почтовой марке с номиналом 380 драм изображен известный армянский художник, скульптор, Народный художник Армянской ССР и СССР Ерванд Кочар на фоне одной из своих скульптур. На почтовом блоке изображены скульптуры Ерванда Кочара “Меланхолия”, “Давид Сасунский” и “Скульптура головы”, а также изображена надпись “армянский художник, скульптор” на армянском и английском языках. На почтовом блоке также изображены картины Ерванда Кочара “Ужасы войны”, “Автопортрет”, а также надпись “125-летие” на армянском и английском языках. Почтовый блок с одной маркой напечатан тиражом 10 000 экземпляров в типографии “Cartor” во Франции. Автор дизайна марок – Давид Довлатян.