Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը ոտնահարած իշխանությունները հայտարարել են Պաղեստինի Պետության ճանաչման մասին․ Բեգլարյան
22/06/2024 15:45
Արցախի Հանրապետության ներկայացուցչության տարածքում երեկ ցուցադրված «դիմակահանդեսը» ՀՀ իշխանությունների հերթական խայտառակ ոտնձգությունն էր Արցախի և արցախցիների հանդեպ: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է Արցախի նախկին ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը՝ անդրադառնալով Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանի մեքենան առգրավելուն։
Հիշեցնենք, որ դիմակավորված անձինք նախօրեին կոտրել էին Արցախի ներկայացուցչության դռներն ու տարել Արցախի նախագահի մեքենան։
«Խորհրդանշական է, որ այս խիստ դատապարտելի պահվածքին զուգահեռ իշխանությունները նույն օրը հայտարարել են Պաղեստինի Պետության ճանաչման մասին: Դա արել են այն իշխանությունները, որոնք ժխտել ու ոտնահարել են Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը՝ պարարտ հող ստեղծելով ադրբեջանական ցեղասպանական ագրեսիայի ու Արցախի հայաթափման համար, իսկ հիմա էլ թիրախավորում են Արցախի խիստ խոցելի պետական ինստիտուտներին:
Երևի հաջորդ հեգնական դրվագը կլինի Պաղեստինի տեղահանված ժողովրդի վերադարձի անհրաժեշտության մասին հայտարարելը՝ զուգահեռաբար հանցավոր կերպով փակելով Արցախի տեղահանված ժողովրդի վերադարձի հնարավորություններն ու միջազգային օրակարգը»,- գրել է Բեգլարյանը։

Власти, нарушившие право народа Арцаха на самоопределение, объявили о признании Государства Палестина — Бегларян
«Маскарад», показанный вчера на территории представительства Республики Арцах, стал очередным позорным посягательством властей Армении по отношению к Арцаху и народу Арцаха. Об этом на своей странице в Facebook пишет экс-омбудсмен Арцаха Артак Бегларян, имея в виду конфискацию автомобиля президента Арцаха Самвела Шахраманяна.
Напомним, накануне люди в масках взломали ворота представительства Арцаха, чтобы конфисковать автомобиль, обслуживающий президента Арцаха.
«Символично, что наряду с этим весьма предосудительным поведением власти в тот же день объявили о признании Государства Палестина. Это сделали власти, которые отрицали и нарушали право народа Арцаха на самоопределение, создавая благодатную почву для азербайджанской геноцидной агрессии и депопуляции Арцаха, а теперь они нацелились на весьма уязвимые государственные институты Арцаха.
Возможно, следующим ироничным эпизодом станет объявление о необходимости возвращения вынужденных переселенцев Палестины при преступном блокировании возможности возвращения вынужденных переселенцев Арцаха и международной повестки", - написал Бегларян.