ԱՄՆ-ն փակում է ռուսական վիզաների կենտրոնը և դիվանագետներին զրկում հարկային արտոնություններից
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես   հայտնում է Kommersant-ը, այս մասին  ասել է ՌԴ դեսպան Անատոլի Անտոնովը։
Նրա խոսքով, հյուպատոսական ծառայությունները կշարունակվեն։ Բացի այդ, ռուս դիվանագետներից վերցվել  են հարկային արտոնությունները։
«Ամերիկացիները մեզ ծանուցում են  ուղարկել, որ վիզաների կենտրոնը փակվում է։ Եվ հիմա լրացուցիչ բեռ է ընկնում ռուս դիվանագետների ու հյուպատոսների ուսերին»,- լրագրողներին ասել է Անտոնովը:
Նա նշել է, որ դիվանագետները կշարունակեն աշխատել և բոլոր ջանքերը կներդնեն տեղի ռուսներին իրավական և հյուպատոսական աջակցություն ցուցաբերելու համար։
Դեսպանի խոսքով՝ հանվել է նաև դիվանագետների հարկերից ազատման քարտերը, որը նրանց տալիս էր արտոնություններ ցանկացած երկրում՝ թույլ տալով ապրել և հարկեր չվճարել։

США закрывают российский визовый центр и лишают дипломатов налоговых льгот
По его словам, консульское обслуживание продолжится. Кроме того, у российских дипломатов отобрали налоговые преференции.
«Американцы прислали нам уведомление о том, что закрывается визовый центр. И теперь на плечи российских дипломатов, консулов ложится дополнительная нагрузка»,— сказал Антонов журналистам.
Он отметил, что дипломаты продолжат работать и «бросят все силы» на правовое и консульское обеспечение россиян.
По словам посла, у дипломатов отобрали «карточки освобождения от налога». Они давали привилегии в любой стране, позволяя жить и не платить налоги в местную казну.