Եգիպտոսը ողջունում է Հայաստանի հայտարարությունը Պաղեստինի պետության ճանաչման մասին
Եգիպտոսը ողջունում է Հայաստանի հայտարարությունը Պաղեստինի պետության ճանաչման մասին, նշվել է Եգիպտոսի կառավարության հայտարարությունում։
«Եգիպտոսը բարձր է գնահատում արդարացի պաղեստինյան գործին աջակցությունը բարեկամական Հայաստանի Հանրապետության կողմից՝ կոչ անելով շարունակել այդ ջանքերը, որոնք գնահատվում են միջազգային հանրության բոլոր կողմերից։
Եգիպտոսը նաեւ կոչ է արել ազդեցիկ միջազգային կողմերին կատարել իրենց բարոյական եւ պատմական պարտավորություները պաղեստինցի ժողովրդի հանդեպ, միջամտել նրանց իրավունքների պաշտպանությանը այն ժամանակ, երբ նրանք գտնվում է ծանր հումանիտար պայմաններում»,- նշվել է Եգիպտոսի կառավարության հայտարարությունում։
Երեւանի՝ Պաղեստինի պետությունը ճանաչելու որոշման մասին հայտարարվել է ուրբաթ առավոտյան ՀՀ ԱԳՆ-ի կողմից։ Հայաստանի Հանրապետությունը հաստատում է իր հավատարմությունը միջազգային իրավունքին, հավասարության, ինքնիշխանության եւ ժողովուրդների խաղաղ գոյակցության սկզբունքներին եւ ճանաչում է Պաղեստինի պետությունը, վկայում է հաղորդագրության տեքստը։
Հայաստանին իրենց գոհունակությունն ու երախտագիտությունն են հայտնել Պաղեստինը, Թուրքիան, Կատարը, Հորդանանը, Սաուդյան Արաբիան, Լիբանանը, ինչպես նաեւ ՀԱՄԱՍ խմբավորումը։
Իսրայելի իշխանությունները հայտնել են, որ Հայաստանի կողմից Պաղեստինի պետության ճանաչումը «մրցանակ է ՀԱՄԱՍ-ի եւ պաղեստինյան այլ խմբավորումների» ահաբեկիչներին եւ մարդասպաններին եւ կունենա «լուրջ երկարաժամկետ հետեւանքներ Իսրայելի եւ Հայաստանի հարաբերությունների համար»։

Египет приветствует заявление Армении о признании палестинского государства
Египет приветствует заявление Армении о признании палестинского государства, говорится в заявлении правительства Египта.
«Египет высоко оценил поддержку справедливого палестинского дела со стороны дружественной Республики Армения, призвав к продолжению этих усилий, которые ценятся всеми сторонами международного сообщества.
Египет также призвал влиятельные международные стороны выполнить свои моральные и исторические обязанности по отношению к палестинскому народу, вмешаться в защиту его прав в то время, когда он находится в тяжелых гуманитарных условиях», - отмечается в заявлении правительства Египта.
О решении Еревана признать Палестинское государство заявили в утром, в пятницу в МИД Республики.
Республика Армения подтверждает свою приверженность международному праву, принципам равенства, суверенитета и мирного сосуществования народов и признает Государство Палестина, следует из текста сообщения.
Свои удовлетворение и признательность в связи с данным шагом Армении выразили Палестина, Турция, Катар, Иордания, Саудовская Аравия, Ливан, а также группировка ХАМАС.
При этом власти Израиля заявили, что признание Арменией палестинского государства «является призом для террористов и убийц из Хамаса и других палестинских группировок» и будет иметь «иметь серьезные долгосрочные последствия для отношений Израиля и Армении».