Պետք է շարժումը ուժեղացնել. Բագրատ Սրբազանի ձևակերպումն իր պարզությամբ ու ազնվությամբ սպառիչ Է․ «Շարժումը բաղկացած է քեզնից, եթե դու մարել ես, ուրեմն շարժումն էլ մարելու է». Վահե Հովհաննիսյան
24/06/2024 11:13
Մի օր Էրդողանի հետ հեռախոսազրույցից հետո կանգնելու է ԱԺ ամբիոնին ու ասի. «Եթե մենք մի փոքր էլ իջեցնենք մեր նշաձողը, մեզ խոսք են տալիս անվտանգության միջազգային երաշխիքներ և կուշտ փոր»։
Թատերականացված պոռթկման ժամանակ ասելու է, թե 1991-ից անկախությունը որպես թոկ են մեր դեմ կիրառել՝ Ռուսաստանից կախված լինելու համար, իսկ հիմա մենք ունենք ինքնիշխանություն ձեռք բերելու հնարավորություն, և որ իր քաղաքական թիմն ունի մանդատ՝ ժողովրդին տանելու իրական ինքնիշխանության (Թուրքիայի տիրապետության տակ)։
Դահլիճի 60-քանիսը ծափ են տալու, Հ1-ի հայտնի տաղավարը սկսելու է քննարկումները՝ «կեղծ պետականությո՞ւն, թե՞ իրական ինքնիշխանություն» խորագրով, նախարարները, փոխնախարարները շարունակելու են դիմել «ՄԵԾԱՐԳՈ»-ով։ Հասարակության զգալի մասը լռելու է՝ այդպես էլ չհասկանալով, թե ինչ է կատարվեց։ Իսկ հետո լինելու է Արցախի սցենարը՝ մասշտաբի փոփոխությամբ. 2 օրվա փոխարեն երկիրը կարող է դատարկվել 2 տարում։ Նախկին, ներկա փողատերերը սահուն գաղթելու են իրենց Դուբայներ, Հունաստաններ, Լոսեր և այլն։ Գրին քարտ ունեցողները՝ նույնը։ Մենթալ խոպանչու մեր գենը բուռն ռեալիզացվելու է։ Իսկ գիտե՞ք, թե Վրաստանի տարածքում ժամանակին պապ-տատ ունեցող քանիսն են այս ընթացքում հիշել իրենց «ծագումը» ու արագացված կարգով Վրաստանի քաղաքացիություն են ուզում ստանալ։ Դոշակի տակից քանի՞ տասնյակ հազար ընտանիք է հանելու ռուսական անձնագիրը։
Երկրում մնալու են անճարները և մինչև վերջին վայրկյանը երկիրը փրկելու պատրաստ մարդիկ։ Սա է ռեալ սցենարը, ոչ թե մի քանի գյուղի կամ նախկին-ներկա որոճվող թեման։
Այս իրատեսական սցենարը թույլ չտալու համար, պետք է շարժումը ուժեղացնել։ Բագրատ Սրբազանի ձևակերպումն իր պարզությամբ ու ազնվությամբ սպառիչ է. «Շարժումը բաղկացած է քեզնից. եթե դու մարել ես, ուրեմն շարժումն էլ մարելու է»։
Բանաձևը փոխվում է. նրանք մարում են պետությունը, մենք պետք է ուժեղացնենք շարժումը։ Բայց շարժումը ուժեղացնելու համար այն պետք դառնա ավելի գրագետ՝ քաղաքական։ Միայն քաղաքական բովանդակությունն ուժեղացնելու դեպքում է հնարավոր մեծացնել մեր ընտրազանգվածը, և հասկանալի դառնալ արտաքին խոշոր խաղացողների համար։ Ադրբեջանը քաղաքական ծրագրով գնում է Հայաստանի ոչնչացմանը, մենք պետք է քաղաքական մեր ծրագրով խափանենք դա։ Մնացածը չորրորդական է։ Սրա չգիտակցումը կբերի պատմական խոշորագույն ողբերգության, ու այնքան արագ, որ չենք էլ հասկանա, թե ինչպես կատարվեց։
Արցախը ամենավառ օրինակն էր. Հայաստանի քաղաքական միտքը և հասարակությունը 9-10 ամիս չհասկացան, թե ինչ է տեղի ունենում և ինչով է ավարտվելու։
Հիմա նույնը Հայաստանի մասին է։ Այն տարբերությամբ, որ եթե Արցախի ժամանակ մենք չէինք պատկերացնում, թե ինչով է դա ավարտվում, հիմա պատկերացնում ենք։
Հերիք է պատմական դեբիլությամբ զբաղվել՝ Ամերիկան չի թողնի, Իրանը չի թողնի, Ալիևը ռիսկ չի անի։ Ամեն ինչ էլ կանեն, եթե մենք շարունակենք ապաքաղաքական զանգված մնալ։
Այս իմաստով շարժումը չի կարող մարել. այն պետք է վերափոխվի։ Կարող է փոխվել շարժման հարթակը, հրապարակի ծավալը, ձևակերպումների առաջնահերթությունները, միջոցառումների ինտենսիվությունը և այլ շատ բաներ կարող են փոխվել։ Ու դա նորմալ է։ Բայց շարժման իդեան չի կարող ո´չ փոխվել, ո´չ մարել, եթե այն հստակ նպատակ ունի՝ պահել Հայաստանը։ Սրան պետք է հաջորդի նպատակի քաղաքական ճանապարհային քարտեզը։
Վրաստանի կառավարությունը պատմական դասագրքային օրինակ է՝ ինչպես պահել պետական շահը և չընկրկել պսևդոեվրոպական հակապետականության առաջ։
Իսկ մերն ընդհանրապես ավելի բարդ պատմություն է. մեզ Եվրոպայում ոչ սպասում են ոչ՝ հրավիրում։ Մեզ սպասում է միայն Ադրբեջանը, սպասում է մեր վերջին 1-2 սխալին, որ մեր պետականության թեման փակի։ Այս հենց սա´ չի հասկանում լայն հասարակությունը, նրա վերնախավերը, քաղաքական գործիչների զգալի մասը։ Շարժումը պետք է հենց սա հասկացնի՝ ընդ որում՝ շատ արագ։

Ваге-Ованнисян: Движение должно быть усилено: Формулировка Баграта Србазана исчерпывающая в своей простоте и честности: «Движение состоит из вас, если вы погаснете, погаснет и движение»
Однажды после телефонного разговора с Эрдоганом он встанет на трибуну Национального собрания и скажет: «Если мы еще немного снизим нашу планку, нам дадут гарантии международной безопасности и сытый желудок».
В театральном порыве он скажет, что с 1991 года независимость использовалась как поводок для нашей зависимости от России, и теперь у нас есть возможность обрести суверенитет, и что у его политической команды есть мандат вести народ к реальному суверенитету (под властью Турции).
Около 60 человек в зале будут аплодировать, в знаменитом павильоне Общественного телевидения начнутся дискуссии под названием "Фальшивая государственность или реальный суверенитет?", министры и заместители министров продолжат обращаться к нему на "МНОГОУВАЖАЕМЫЙ". Большая часть общества будет молчать, не понимая, что произошло. А дальше будет Арцахский сценарий с изменением масштаба: Вместо 2 дней наша страна может быть опустошена за 2 года. Бывшие и нынешние богачи плавно мигрируют в свои Дубаи, Греции, Лос-Анджелесы и т. д. Обладатели грин-карты – то же самое. Наш ген ментального эмигранта будет бурно реализован. Знаете ли вы, сколько людей, имевших когда-то дедушек-бабушек в Грузии, вспомнили о своем «происхождении» и хотят получить грузинское гражданство в ускоренном порядке? Сколько десятков тысяч семей достанут из-под матрасов российские паспорта?
В стране останутся беспомощные люди и люди, готовые до последней секунды спасать страну. Это реальный сценарий, а не обсуждаемая тема нескольких деревень или прошлого-настоящего.
Чтобы предотвратить этот реалистичный сценарий, движение необходимо усилить. Формулировка Баграта Србазана исчерпывающа в своей простоте и честности. «Движение состоит из вас, если вы погаснете, погаснет и движение».
Формула меняется: они гасят государство, мы должны усилить движение. Но чтобы усилить движение, оно должно стать более грамотным, политическим. Только усилив политическое содержание, можно увеличить наш электорат и стать понятным крупным зарубежным игрокам.Азербайджан своей политической программой движется к уничтожению Армении, мы должны помешать этому своей политической программой. Остальное не так уж важно. Незнание этого приведет к величайшей исторической трагедии, причем настолько быстро, что мы даже не поймем, как это произошло.
Арцах был самым ярким примером: в течение 9-10 месяцев армянская политическая мысль и общество не понимали, что происходит и чем это закончится.
Теперь то же самое и с Арменией. Разница в том, что если в случае с Арцахом мы не представляли, чем все закончится, то теперь представляем.
Хватит заниматься историческим дебилизмом: Америка не оставит, Иран не оставит, Алиев не будет рисковать. Они сделают все, если мы продолжим оставаться аполитичной массой.
В этом смысле движение не может угаснуть, оно должно быть преобразовано. Платформа движения, размер площади, приоритеты формулировок, интенсивность событий и многое другое могут измениться. И это нормально. Но идея движения не может ни измениться, ни погаснуть, если у него будет четкая цель - сохранить Армению. За этим должна последовать политическая дорожная карта достижения цели.
Нас не ждут и не приглашают в Европу. Нас ждет только Азербайджан, он ждет наших последних 1-2 ошибок, чтобы закрыть тему нашей государственности. Именно это не понимает широкая общественность, ее элиты и значительная часть политических деятелей. Движение должно объяснить именно это, причем очень быстро.