Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանը այցելել է Սյունիքի մարզ
Սիսիանում դեսպանը Ֆրանսիայի հայկական հիմնադրամի ներկայացուցչի հետ քննարկել է Պարենի համաշխարհային ծրագրի աջակցությամբ ուսումնասիրվող Սպանդարյանի ջրանցքի վերականգնման հարցը։
Առաջին փուլում 1400 հա ոռոգելի հողատարածքի կտրվածքով ծրագրից կօգտվի ավելի քան 600 հողօգտագործող։
Դըկոտինյին նաև այցելել է Գորիսի Սուրբ Հռիփսիմե եկեղեցի, որը 2014 թվականին վերականգնել են ֆրանսիացի և հայ կամավորները:
Այնուհետև տեղեկացրել է, որ Գորիսի քաղաքապետ պարոն Առուշ Առուշանյանի հետ քննարկել է  համագործակցությունները և շրջել քաղաքում, որտեղ իրականացվում են բարեկարգման շխատանքներ։ «Սյունիքում՝ Ֆրանկոֆոնիայի կենտրոն, Վիեննայի քույր քաղաք Գորիսը հյուրընկալեց Երաժշտության ​​տոն 2024-ը»,-գրել է նա։
Ապա զարգացման ֆրանսիական գործակալության հետ այցելություն է ունեցել Վեդիի ամբարտակ և ոռոգելի տարածք: «3200 հա ոռոգված տարածք՝ Հայաստանի ամենաբերրի հարթավայրում 5000 շահառուով։ ԶՖԳ-ի կողմից ավելի քան 80%-ով ֆինանսավորվող նախագիծը ավարտին կհասցվի մի քանի ամսից»,-X-ի իր էջում գրել է նա:

Посол Франции в Армении посетил Сюникскую область
В Сисиане посол обсудил с представителем Армянского фонда Франции вопрос восстановления канала Спандарян при поддержке Всемирной продовольственной программы.
Проект с первой же фазы принесет пользу более чем 600 фермерам на 1400 га орошаемых земель.
Декотиньи также посетил церковь Святой Рипсиме в Горисе, которая была восстановлена ​​в 2014 году французскими и армянскими волонтерами.
Затем он сообщил, что обсудил вопросы сотрудничества с мэром Гориса господином Арушем Арушаняном, осмотрел город, где ведется благоустройство. «В Сюнике, центре франкофонии, городе-побратиме Вьена Горисе состоялся Музыкальный фестиваль 2024» - написал он.
Затем вместе с Французским Агентством Развития он посетил дамбу Веди и орошаемые территории. «3200 га орошаемых площадей на самой плодородной равнине Армении с 5000 бенефициарами. Проект, более чем на 80% финансируемый ФАР, будет завершен через несколько месяцев", - написал он на своей странице в Х.