Հայաստանի գործող իշխանությունները հատել են ինչպես իրավական, այնպես էլ բարոյական արժեքների սահմանը. Արցախի ԱԺ
Արցախի Ազգային ժողովի «Արդարություն», «ՀՅ Դաշնակցություն» խմբակցություն, «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» և
«Ազատ հայրենիք- ՔՄԴ» խմբակցությունները հայտարարությամբ են հանդես եկել։
«Հունիսի 21-ին ՀՀ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչության տարածքում տեղի ունեցած միջադեպը վեր հանեց այն փաստը, որ Հայաստանի գործող իշխանությունները հատել են ինչպես իրավական, այնպես էլ բարոյական արժեքների սահմանը։
Արցախի հանդեպ նմանօրինակ վերաբերմունքը շարունակությունն է օրեր առաջ՝ հունիսի 12-ին իրականացված բռնաճնշումների, ինչը վկայում է, որ հանուն իշխանության պահպանման նրանք պատրաստ են ոտնահարել երկրի Սահմանադրությունը և, անհամաչափ ուժ ու հատուկ միջոցներ կիրառելով սեփական ժողովրդի դեմ, կասկածի տակ դնել Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարությունը և իրավական պետություն լինելու հանձնառությունը: Մեզ համար անընդունելի ու խստիվ դատապարտելի են այսպիսի երևույթները։
ՀՀ իշխանություններն արդեն տևական ժամանակ է, ինչ ժողովրդավարության քողի տակ թիրախավորում են արցախցիների տարբեր խմբերի ու անհատների, կիրառելով նրանց դեմ բռնաճնշումներ, խտրական վերաբերմունք՝ օգտագործելով «հայաստանցի-ղարաբաղցի» պառակտիչ բառապաշար։
Նման պայմաններում միաժամանակ տեղին ենք համարում երախտագիտության խոսք հղել հազարավոր ՀՀ մեր հայրենակիցներին, ովքեր արհամարհելով արհեստականորեն ստեղծված բաժանարար գծերը, անցած ինը ամիսների ընթացքում՝ մեզ համար դժվարին օրերին, ամեն ինչ արել են մեղմելու արցախահայության բարոյահոգեբանական և ֆիզիկական ցավը։
Վտանգավոր և անընդունելի է ներհանրային համերաշխությունը խարխլող և Արցախի հայության արժանապատվությունը վիրավորող բոլոր այն արարքները, հայտարարություններն ու ելույթները, որոնք դրսևորվում են ոչ միայն սոցիալական ցանցերում լայնորեն տարածված իրական կամ կեղծ օգտատերերի միջոցով, այլև ՀՀ Ազգային ժողովի ամբիոնից՝ իշխող քաղաքական ուժի ներկայացուցիչների կողմից հնչեցված:
Հայրենիքի և ազգային արժանապատվության համար պայքարը յուրաքանչյուր քաղաքացու, բոլոր ժողովուրդների անքակտելի իրավունքն է, ուստի պահանջում ենք ՀՀ իշխանություններից զերծ մնալ բռնություն, ատելություն և թշնամանք սերմանելու նենգ ու վտանգավոր դրսևորումներից»,- ասվում է հայտարարությունում։

НС Арцаха: Нынешние власти Армении перешли грань как правовых, так и моральных ценностей
Фракции «Справедливость», «Армянская революционная федерация», «Демократическая партия Арцаха», «Свободная Родина-ОГА» НС Республики Арцах выступили с заявлением.
«Инцидент, произошедший 21 июня на территории постоянного представительства Республики Арцах в Армении, подчеркнул тот факт, что нынешние власти Армении перешли грань как правовых, так и моральных ценностей.
Подобное отношение к Арцаху является продолжением репрессий, осуществленных несколько дней назад, 12 июня, что доказывает, что ради сохранения власти они готовы нарушить Конституцию страны и, применяя несоразмерную силу и специальные меры против собственного народа, поставить под сомнение демократию Республики Армения и ее стремление быть правовым государством. Подобные явления для нас неприемлемы и строго осуждаемы.
На протяжении длительного времени власти Республики Армения под прикрытием демократии преследуют различные группы и отдельных лиц арцахцев, подвергая их репрессиям и дискриминации, используя сеющую раздор лексику «армянин Армении-карабахский армянин».
В таких условиях мы считаем уместным выразить слова благодарности тысячам наших соотечественников в Армении, которые, несмотря на искусственно созданные разделительные линии, в течение прошедших девяти месяцев, в тяжелые для нас дни, делали все, чтобы облегчить морально-психологическую и физическую боль арцахских армян.
Все те действия, заявления и речи, подрывающие общественную солидарность и оскорбляющие достоинство армян Арцаха, которые проявляются не только через реальных или фейковых пользователей, широко распространённых в социальных сетях, но и с трибуны Национального Собрания Республики Армения представителями правящей политической власти, опасны и неприемлемы.
Борьба за Родину и национальное достоинство является неотъемлемым правом каждого гражданина, всех народов, поэтому мы требуем от властей Армении воздерживаться от коварных и опасных проявлений, сеющих насилие, ненависть и вражду", - говорится в заявлении.