ԱՄՆ պետքարտուղարության հատուկ ներկայացուցիչն այցելել է Սյունիք
Միացյալ Նահանգների քաղաքային և նահանգային դիվանագիտության հատուկ ներկայացուցիչ Նինա Խաչիկյանն այցելել է Սյունիքի մարզ՝ ծանոթանալու տեղի մշակութային և պատմական գեղատեսիլ վայրերին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Նինա Խաչիկյանի X-ի միկրոբլոգում կատարված գրառումներում։
«Նախքան տուն վերադառնալը՝ ես հանգստյան օրերն անցկացրի Սյունիքում՝ հարավային Հայաստանում: Այն, իսկապես, անհավանական վայր է. պատմությունը, մշակույթը, հրաշալի մարդիկ և հրաշալի բնական գեղեցկությունը հիացրել են ինձ։ Զարմանալի է Սյունիքի բնական գեղեցկությունը, իսկ շուրջբոլորը հնագույն պատմություն է։ Հայերն այստեղ ապրել են հազարավոր, նույնիսկ տասնյակ հազարավոր տարիներ»,- նշել է Խաչիկյանն իր գրառման մեջ՝ հավելելով, որ ինչպես Հայաստանում ամենուր, այնպես էլ Սյունիքում կան գեղեցիկ հին եկեղեցիներ, քանի որ Հայաստանն առաջին պետությունն է, որն ընդունել է քրիստոնեությունը 301 թվականին:
«Որոշ շինություններ, որոնք մենք տեսանք, թվագրվում են մեր թվարկության 400-ական թվականներին»,- նշված է գրառման մեջ:
ԱՄՆ պետքարտուղարության հատուկ ներկայացուցիչն իր գրառումներում անդրադարձ է կատարել նաև տեղի խոհանոցին՝ նշելով, որ Սյունիքում, ինչպես և ամենուր Հայաստանում, սնունդը թարմ է և համեղ, բայց կան հատուկ մարզային ուտեստներ և մեծ քանակությամբ լեռնային թեյ։ Նա նաև հույս է հայտնել, որ շուտով նորից կվերադառնա Սյունիքի մարզ:
«Մենք թափառեցինք հարյուրավոր տարիներ առաջ կառուցված հին գյուղերում, որտեղ կային մեծ պտղատու ծառեր, ինչպիսիք են թթենին և ընկույզը: Որոշ կացարաններ եղել են քարանձավներ՝ բնական և քարից քանդակված»,- նշած է Նինա Խաչիկյանի գրառումներում։

Спецпредставитель Госдепартамента США посетила Сюник
Специальный представитель Госдепартамента Соединенных Штатов Нина Хачикян посетила Сюникскую область, чтобы ознакомиться с местными культурными и историческими достопримечательностями.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщениях Нины Хачикян в микроблоге в X.
“Прежде чем вернуться домой, я провела выходные в Сюнике на юге Армении. Это действительно невероятное место. Его история, культура, замечательные люди и красота природы очаровали меня. Природная красота Сюника удивительна, а все вокруг - древняя история. Армяне жили здесь тысячи, даже десятки тысяч лет”, - написала Нина Хачикян, добавив, что, как и везде в Армении, в Сюнике есть красивые старинные церкви, ведь Армения была первым государством, принявшим христианство в 301 году.
“Некоторые из строений, которые мы видели, датируются 400-ми годами нашей эры”, подчеркнула она.
В своих заметках спецпредставитель Госдепартамента США коснулась также местной кухни, отметив, что в Сюнике, как и везде в Армении, еда свежая и вкусная, но есть фирменные региональные блюда и много видов горного чая. Она выразила надежду, что вскоре вернется в Сюникскую область.
“Мы обошли старые деревни, построенные сотни лет назад, с большими фруктовыми деревьями: шелковицей и грецкими орехами. Некоторые дома были естественными, высеченным в камнях пещерами”, - отметила в своих записках Нина Хачикян.