Ադրբեջանն ու Հայաստանն ավելի քան երբևէ մոտ են խաղաղության պայմանագրի կնքմանը.  Տոյվո Կլաար
Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը ադրբեջանական լրատվամիջոցների հետ հարցազրույցում անդրադարձել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ գործընթացին` նշելով, որ իր մանդատի շրջանակում պարբերաբար այցելում է Ադրբեջան և Հայաստան՝ նպաստելու տարածաշրջանում երկխոսությանը, անվտանգությանը, կայունությանը և խաղաղությանը։
«Թեև միջազգային մասնակցությունը խաղաղության բանակցություններին վերջին ամիսներին ավելի սահմանափակ է եղել, քան նախորդ երկու տարում, մենք ուրախ ենք արձանագրել հայ-ադրբեջանական երկկողմ հանդիպումների ընթացքում գրանցված առաջընթացը»,- ասել է Կլաարը:
Նա նշել է, որ Եվրամիությունը ողջունել և գնահատել է այնպիսի դրական զարգացումներ, ինչպիսիք են 2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ի համատեղ հայտարարությունը COP29-ի և բանտարկյալների ազատ արձակման վերաբերյալ, 2024 թվականի ապրիլի 19-ին սահմանների սահմանազատումը սկսելու մասին համաձայնագիրը, որը վերահաստատել է 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրի կարևորությունը՝ որպես հիմք սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման հետագա աշխատանքների համար:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը  վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը հսկայական ազդեցություն կունենա երկու երկրների և ամբողջ տարածաշրջանի վրա։ Այն բոլորովին նոր իրավիճակ կստեղծի, որտեղ ավտոմատ կերպով կմեծանան առևտրատնտեսական փոխգործակցության հնարավորությունները։
«Դա կազդի նաև տարածաշրջանում ԵՄ աշխատանքի վրա, քանի որ Եվրամիությանը թույլ կտա ավելի լայն տարածաշրջանային համագործակցություն ծավալել Հարավային Կովկասի բոլոր երեք երկրների մասնակցությամբ»,-ասել է Կլաարը։
Նա նաև հավելել է․ «Ինչպես բազմիցս ասվել է, ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել տարածաշրջանում խաղաղությանը բոլոր ոլորտներում տարբեր միջոցով՝ հատկապես կենտրոնանալով տարածաշրջանային կապի և տրանսպորտի վրա՝ կախված կողմերի միջև պայմանավորվածություններից»:

Тойво Клаар: Азербайджан и Армения как никогда близки к подписанию мирного соглашения
В интервью азербайджанским СМИ специальный представитель ЕС по Южному Кавказу Тойво Клаа Тойво Клаар коснулся мирного процесса между Азербайджаном и Арменией, отметив, что в рамках своего мандата он регулярно посещает Азербайджан и Армению с целью содействия диалогу, безопасности, стабильности и миру в регионе.
Клаар сказал, что ЕС рад отметить прогресс, достигнутый на армяно-азербайджанских двусторонних встречах:
"Мы приветствовали и высоко оценили такие позитивные события, как совместное заявление от 7 декабря 2023 года по COP29 и освобождение заключенных, соглашение по началу делимитации границы от 19 апреля 2024 года, которое подтвердило важность Алматинской декларации 1991 года как основы для будущей работы по делимитации границы, а также последующие работы по делимитации и демаркации".
По его словам, все это создало благоприятные условия для заключения долгожданного мирного договора и сейчас стороны как никогда близки к соглашению, которое, при наличии политической воли, может быть подписано в самое ближайшее время.
"Следует также приветствовать тот факт, что нынешняя весна стала одним из самых спокойных периодов на местах за последние десятилетия.
Я считаю, что стороны находятся на правильном пути, и надеюсь, что позитивный прогресс продолжится и вскоре будут достигнуты дальнейшие конкретные соглашения и осуществлены по укреплению доверия", - добавил Клаар.
Спецпредставитель подчеркнул, что большинство элементов мирного договора уже согласовано, а по оставшимся нерешенными вопросам можно легко договориться.
"ЕС, по-прежнему, готов поддержать этот процесс любым способом, который стороны сочтут полезным: будь то содействие переговорам, организация встреч или обсуждение возможностей, чтобы поддержать построение более взаимосвязанного Южного Кавказа после подписания мирного договора", - заявил Т.Клаар.