Եթե նման հարցադրումներով հանդես գաք, Բագրա՛տ Սրբազան, ապա Ձեզ ոչ մեկ չի համարի «бунтарь». Խոսրով Հարությունյան
25/06/2024 14:53
Եթե նման հարցադրումներով հանդես գաք, Բագրա՛տ Սրբազան, ապա Ձեզ ոչ մեկ չի համարի «бунтарь» և ոչ մեկ իրեն իրավունք չի վերապահի ասելու՝ ցուցարարնե՛ր, ձեզ զուսպ պահեք՝ այն դեպքում, երբ իշխանությունը նռնակներ էր նետում ցուցարարների վրա. Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ նախկին վարչապետ Խոսրով Հարությունյանը։
Իսկ հարցադրումը, ըստ Հարությունյանի, այն է, որ շարժումը կանգնած է քաղաքական բովանդակություն ներկայացնելու փուլում։
«Այս շարժումը՝ Սրբազան շարժում կասեք, թե Ազգային ազատագրական, այլևս պետք է ստանա իր քաղաքական բաղադրիչը։ Պետք է սեղանին դրվեն այն քաղաքական հարցադրումները, որոնք կարող են տարածաշրջանում խաղաղ գործընթացն անշրջելի դարձնել միջազգային իրավունքի հիման վրա և մարդկային կապիտալն օգտագործելու միջոցով»,-ասաց նա։
Խոսրով Հարությունյանը նշեց, որ շարժման լիդերները՝ սկսած Սրբազանից, պետք է գիտակցեն, որ խնդիրն այդքան իշխանությունների հետ չէ, որքան այս իշխանություններին հովանավորողների։
«Հետևաբար, մենք պետք է բանավիճենք ոչ թե Փաշինյանի, այլ Բլինքենի, Շառլ Միշելի,  Ֆոն դեր Լեյենի և մյուսների հետ, այսինքն՝ բոլոր նրանց հետ, ովքեր փորձում են հովանավորել և կործանարար սպառնալքիներ ձևավորել մեր պետականության համար։ Պետք է գիտակցեն, որ մեր օպոնենտը Փաշինյանը չէ, քաղաքական օպոնենտներն այնտեղ են՝ դրսում, որտեղ որոշումներ են իրականացվում, իսկ Փաշինյանն ընդամենն այդ որոշումները կատարողն է»,-ասաց նա։

Хосров Арутюнян: Если вы будете задавать такие вопросы, Баграт Србазан, то никто не будет считать Вас «бунтарем»
25/06/2024 15:51
Если вы зададите такие вопросы, Баграт Србазан, то никто не будет считать вас «бунтарем» и никто не оставил бы за собой право сказать: протестующие, сохраняйте спокойствие, в случае, когда власти бросали гранаты в сторону демонстрантов․ Об этом в беседе с Aysor.am заявил бывший премьер-министр Армении Хосров Арутюнян.
А вопрос, по мнению Арутюняна, в том, что движение находится на стадии подачи политического содержания.
«Это движение, называете ли вы его священным движением или национально-освободительным движением, теперь должно получить свою политическую составляющую. Политические вопросы, которые могут сделать мирный процесс в регионе необратимым на основе международного права и с использованием человеческого капитала, должны быть вынесены на обсуждение", - сказал он.
Хосров Арутюнян отметил, что лидеры движения, начиная со Србазана, должны осознать, что проблема не столько во власти, сколько в тех, кто эту власть спонсирует.
"Поэтому нам следует дискутировать не с Пашиняном, а с Блинкеном, Шарлем Мишелем, фон дер Ляйеном и другими, то есть со всеми теми, кто пытается спонсировать и формировать деструктивные угрозы нашей государственности. Они должны осознать, что наш оппонент – не Пашинян, политические оппоненты находятся там, снаружи, где принимаются решения, а Пашинян – лишь тот, кто эти решения реализует», – сказал он.