Իգոր Խովաևը Բաքվում է․ Բայրամովի հետ քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև «խաղաղության» գործընթացը
25/06/2024 19:39
Բաքվում տեղի է ունեցել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հարցերով ՌԴ ԱԳ նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևի հանդիպումը Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։
ԱՊԱ գործակալության հաղորդմամբ, հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև «խաղաղության» գործընթացի «հեռանկարները», ինչպես նաև տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը։
Ադրբեջանական կողմի հաղորդագրությունում նշվում է  նաև, որ Բայրամովը Իգոր Խովաևին տեղեկացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև «խաղաղության պայմանագրի» նախագծի շուրջ բանակցությունների ընթացքի մասին ու, մասնավորապես, դժգոհել, թե ՀՀ Սահմանադրությունում և այլ իրավական ակտերում պահպանվող դրույթները, որոնցում «հավակնություն կա Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության» նկատմամբ, հանդիսանում են «խաղաղության» գործընթացի «հիմնական խոչընդոտը»։

Игорь Ховаев находится в Баку: С Байрамовым обсудили «мирный» процесс между Арменией и Азербайджаном
25/06/2024 20:03
В Баку состоялась встреча специального представителя министра иностранных дел России по урегулированию армяно-азербайджанских отношений Игоря Ховаева с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
По сообщению агентства АПА, на встрече были обсуждены азербайджано-российские двусторонние отношения, текущая ситуация и перспективы мирного процесса между Азербайджаном и Арменией, последние события в регионе, а также региональные вопросы.
В сообщении азербайджанской стороны также упоминается, что Байрамов проинформировал Игоря Ховаева о ходе переговоров по "мирному договору" между Арменией и Азербайджаном и, в частности, пожаловался на положения Конституции Республики Армения и других законодательных актов, в которых "есть претензии к территориальной целостности Азербайджана» и что они являются «главным препятствием» в «мирном» процессе.