Անդրանիկ Քոչարյանն առաջարկել է ուսանողներին ուղարկել դիրքեր՝ կատարելու ինժեներական աշխատանքներ․ Պապիկյանն ու Անդրեասյանը հավանություն են տվել «գաղափարին»
26/06/2024 17:00
Ազգային ժողովի պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն առաջարկում է ձեւավորել ուսանողական կամավոր ջոկատներ, որոնք դիրքերում կմասնակցեն որոշակի ինժեներական աշխատանքների: Այդ մասին հայտնում են ԱԺ մամուլի ծառայությունից։
Հաղորդագրությունում, մասնավորապես, նշված է․
«Պատգամավորի խոսքով նախաձեռնության գաղափարն առաջացել է հանձնաժողովի եւ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարության հետ առաջնագծի ինժեներական կառույցներ այցերի ընթացքում:
Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ առաջարկը քննարկել է թե' իր ղեկավարած հանձնաժողովի անդամների եւ թե' Պաշտպանության ու ԿԳՄՍ նախարարների հետ' ստանալով վերջիններիս հավանությունը: Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով այն ուսանողները, որոնք մասնակցություն կունենան ծրագրին, կխրախուսվեն պետության կողմից:
Նախաձեռնությունը հունիսի 26-ին քննարկվել է ԱԺ պատգամավորների, Պաշտպանության նախարարության, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի,  Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի ու Բարձրագույն կրթության եւ գիտության կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ:
Մասնակիցները ողջունել են մտահղացումը: Նշվել է, որ առաջարկն ուղարկվել է բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ եւ արդեն կան արձագանքներ:
Ծրագիրը նախատեսվում է իրականացնել հուլիս-օգոստոս ամիսներին: Ձեւավորվելիք ուսանողական ջոկատների պատասխանատուները կլինեն Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի կուրսանտները, խմբերում ընդգրկված կլինեն նաեւ աղջիկներ:
Անդրանիկ Քոչարյանը նշել է, որ ծրագիրը հնարավորություն կտա երիտասարդներին մասնակից լինելու երկրի պաշտպանական խնդիրների լուծմանը, ձեռք բերելու նոր հմտություններ, ծանոթանալու բանակի առօրյային: Պատգամավորի տեղեկացմամբ ուսումնասիրելով միջազգային փորձը` պարզվել է, որ նմանատիպ ծրագրեր իրականացվում են եվրոպական մի շարք երկրներում:

Андраник Кочарян предложил отправить студентов на боевые позиции для выполнения инженерных работ — Папикян и Андреасян одобрили «идею»
26/06/2024 17:44
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян предлагает сформировать волонтерские студенческие  отряды, которые будут принимать участие в определенных инженерных работах на позициях.
Об этом сообщила пресс-служба Национального собрания.
"По словам депутата, идея инициативы возникла в ходе посещений  комиссией и руководством оборонного ведомства инженерных сооружений на передовой.
Руководитель комиссии проинформировал, что обсудил это предложение с членами возглавляемой им комиссии, а также с министрами обороны и образования, науки, культуры и спорта, получив их одобрение. По Кочаряну, студенты, которые примут участие в программе, будут поощряться государством.
26 июня инициатива обсуждалась с депутатами НС, представителями Министерства обороны, Генштаба ВС, Военной академии им. В. Саргсяна, Комитета высшего образования и науки.
Участники приветствовали идею. Отмечено, что предложение направлено в вузы и уже есть отклики.
Программу намечается реализовать в июле-августе. Ответственными за формирование студотрядов будут курсанты Военной академии им. В.Саргсяна, в состав групп войдут также девушки.
А.Кочарян отметил, что программа позволит молодежи принять участие в решении оборонных задач страны, обрести новые навыки, ознакомиться с буднями армии. Согласно депутату, после изучения международного опыта выяснилось, что подобные программы проводятся в ряде европейских стран.