Ռուսաստանն է հանձնել է Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանին. առանց Ռուսաստանի թույլտվության՝ պատերազմ տեղի չէր ունենա. ՀՀ ԱԽ քարտուղար
26/06/2024 11:52
Ռուսաստանը եկել է, հանձնել է Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանին ու վերադարձել Ռուսաստան, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Երբ Հայաստանն ամբողջությամբ կախված էր Ռուսաստանից, պատերազմ չե՞նք ունեցել՝ ունեցել ենք։ Եկեք արձանագրենք, որ մինչև այս գոյություն ունեցող իրավիճակի պատճառով ենք մենք հայտնվել պատերազմում, մենք փորձել ենք այս փոփոխություններով կայունություն բերել ու համոզված ենք, որ  այս փոփոխությունները կայունություն են բերելու»,- նշեց նա՝ խոսելով արտաքին քաղաքական վեկտորի փոփոխության մասին։
Գրիգորյանը պնդեց՝ Ռուսաստանն է վերցրել Լեռնային Ղարաբաղը։
«Սա է տեղի ունեցել, երբ մենք  ամբողջովին կախված էինք Ռուսաստանից։  Ռուսաստանը եկել, մեր  ձեռքից վերցրել է Լեռնային Ղարաբաղը, վերադարձրել է Ադրբեջանին, հետո հետ գնացել, սա է ամբողջ իրականությունը։ Ես պնդում եմ՝ Ռուսաստանը վերցրել է Լեռնային  Ղարաբաղը»,- ասաց նա՝ շեշտելով՝ առանց Ռուսաստանի թույլտվության՝ պատերազմ տեղի չէր ունենա։

Именно Россия сдала Нагорный Карабах Азербайджану: без разрешения России войны бы не произошло — Секретарь Совбеза Армении
26/06/2024 12:04
Россия приехала, сдала Нагорный Карабах Азербайджану и вернулась в Россию, об этом в беседе с журналистами заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
«Когда Армения полностью зависела от России, разве у нас не произошла война? Произошла. Давайте зафиксируем, что именно из-за этой существующей ситуации мы оказались в состоянии войны, мы пытались этими изменениями привнести стабильность и уверены, что эти изменения принесут стабильность", - сказал он, говоря об изменении внешнеполитического вектора.
Григорян утверждает, что именно Россия отняла Нагорный Карабах.
«Это произошло, когда мы полностью зависели от России. Россия приехала, отняла у нас Нагорный Карабах, вернула его Азербайджану, потом вернулась, вот и вся реальность. Я утверждаю, что именно Россия отняла Нагорный Карабах", - сказал он, подчеркнув, что без разрешения России войны бы не произошло.