Հայաստանի պատվիրակությունը այս տարի չի մասնակցի Բելառուսում կայանալիք «Սլավյանսկի բազար» միջազգային մրցույթին
26/06/2024 13:04
Ի նկատի ունենալով Հայաստանի հանրապետության և Բելառուսի Հանրապետության միջև պաշտոնական հարաբերությունների դադարեցման մասին ՀՀ վարչապետի հայտարարությունը, մրցույթի հայաստանյան պաշտոնական պատվիրակությունը որոշում է կայացրել  չմեկնել Բելառուս և մասնակցություն չունենալ այս տարի հուլիսի 8-18-ը Բելառուսում տեղի ունեցող «Սլավյանսկի բազար 2024» ամենամյա միջազգային հեղինակավոր մրցույթին, այս մասին նշված է «Սլավյանսկի բազար» ամենամյա միջազգային հեղինակավոր մրցույթի հայաստանյան պաշտոնական պատվիրակության ղեկավար, Երևանի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի և արվեստի պետական քոլեջի տնօրեն Վրեժ Կիրակոսյանի տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Աշխարհի բոլոր ժողովուրդներին միավորում է մեկ լեզու՝ մշակույթը, ուստի անհնար է չգնահատել տարիներով ստեղծված հայ - բելառուսական մշակութային  հարաբերությունները:
Լիահույս ենք, որ ստեղծված քաղաքական թնջուկը մոտ ապագայում սիրո և համերաշխության ճանապարհով կունենա իր հանգուցալուծումը և կշարունակվեն երկու ժողովուրդների բարեկամական հարաբերությունները:
Հիշեցնենք, որ «Սլավյանսկի բազար» մրցույթում այս տարի Հայաստանի պատվիրակներն էին բազմաթիվ մրցույթների դափնեկիր երգչուհի Սյուզաննա Մելքոնյանը և 9-ամյա Յանա Ստեփանյանը»,-նշված է հաղոդագրության մեջ։

Армянская делегация не примет участие в международном конкурсе "Славянский базар" в Беларуси
В связи с заявлением премьер-министра Армении о прекращении официальных отношений между Республикой Армения и Республикой Беларусь, официальная делегация Армении приняла решение не ехать в Беларусь и не участвовать в ежегодном международном конкурсе "Славянский базар 2024", который  пройдет в Беларуси с 8 по 18 июля этого года.
Об этом сообщил  руководитель армянской делегации ежегодного международного конкурса "Славянский базар", директор Ереванского государственного колледжа культуры и искусства имени Шарля Азнавура Вреж Киракосян.
"Все народы мира объединены одним языком - культурой, поэтому невозможно не оценить то, что создавалось годами, а именно армяно-белорусские культурные связи. Мы искренне надеемся, что возникший политический хаос будет разрешен в ближайшем будущем на основе любви и солидарности и дружеские отношения между двумя народами вскоре восстановятся. Напомним, что представителями Армении на конкурсе "Славянский базар" в этом году были победительница многочисленных конкурсов певица Сюзанна Мелконян и 9-летняя Яна Степанян", - говорится в сообщении.