Հայաստանի Հանրապետության և Զարգացման ֆրանսիական գործակալության միջև ստորագրվել է վարկային համաձայնագիր
26/06/2024 16:13
Հունիսի 26-ին ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը և Զարգացման ֆրանսիական գործակալության Եվրասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Մաթյո Վասյերը ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Զարգացման ֆրանսիական գործակալության միջև թիվ CAM 1024 01 C վարկային համաձայնագիրը»՝ քաղաքականության վրա հիմնված վարկի տեսքով բյուջետային աջակցության ծրագրի ներքո 75 մլն եվրո վարկային միջոցների ստացման նպատակով: Ֆրանսիական կողմից վարկային համաձայնագիրը համաստորագրել է նաև ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինին:
Ծրագրի նպատակն է աջակցել Հայաստանի կառավարությանը՝ հանրային ծառայությունների մատուցման արդյունավետությունը և կայունությունը ու ֆինանսական ոլորտի զարգացումը բարելավելու հարցում: Այն կազմված է երեք հիմնական բաղադրիչներից՝ 1 հանրային ֆինանսների կառավարման համակարգի բարելավում, 2 պետական արժեթղթերի թողարկման և կառավարման շրջանակի ու փողի շուկաների ենթակառուցվածքի ամրապնդում և 3) ձեռնարկատիրական գործունեության ֆինանսավորման նոր գործիքների մշակում և առավել թափանցիկ կառավարման ապահովում։
Բյուջետային ֆինանսավորումը հանդիսանում է բազմամյա ծրագրի մաս, որն իրականացվում է Ասիական զարգացման բանկի հետ համատեղ:

Французское агентство развития предоставит Армении кредит на 75 млн евро для финансирования бюджетного дефицита
Министр финансов Армении Ваге Ованнисян и региональный директор Французского агентства развития (ФАР) по странам Евразии Матье Васье подписали <Кредитное соглашение № CAM 1024 01 C между РА и ФАР> для привлечения кредита в размере 75 млн евро в рамках программы бюджетной поддержки. С французской стороны вторым подписантом выступил посол Франции в Армении Оливье Декотиньи.
Как сообщает пресс-служба Минфина Армении, целью программы является поддержка правительства Армении в повышении эффективности и стабильности предоставления государственных услуг и развитии финансового сектора. Он состоит из трех основных компонентов: 1) совершенствование системы управления государственными финансами 2) укрепление системы эмиссии и управления государственными ценными бумагами и инфраструктуры денежных рынков 3) разработка новых инструментов финансирования предпринимательской деятельности и обеспечения более прозрачного управления.
Бюджетное финансирование является частью многолетней программы, реализуемой совместно с Азиатским банком развития.