Մինչև այսօր էլ ՌԴ-ն ամբողջությամբ չի մատակարարել զենք-զինամթերքը. ՀՀ-ից բարձրաստիճան պաշտոնյայի ժամանակին ասվել է՝ եթե ՌԴ-ն մեզ զենք մատակարարի՝ դիրքորոշումները կոշտանալու են. Արմեն Գրիգորյան
26/06/2024 11:25
Ռուսաստանի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցությունը 96 տոկոսից իջել է 10 տոկոսից էլ քիչ, այս մասին լրագրողներին ասաց ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Սա, ըստ նրա, եղել է Ռուսաստանի ընտրությունը։
«Ռուսաստանն է որոշել չմատակարարել զենք-զինամթերքը, մինչև այսօր էլ ամբողջությամբ չեն մատակարարել։ Երբ նրանք պարբերաբար բողոքում են, որ Հայաստանն այլ երկրներից  զենք է գնում,  չեն շարունակում մատակարարել այն պայմանագրերը, որոնք կնքվել են 2021 թվականին կամ 2022 թվականին»,- ասաց նա։
Թե ինչպես են զարգանալու Հայաստանի ու Ռուսաստանի հարաբերություններն անվտանգային ոլորտում՝ ԱԽ քարտուղարն ասաց՝ դա կախված է, թե Ռուսաստանն ինչպես կարձագանքի այն բոլոր խնդիրներին, որոնք գոյություն ունեն։
Հարցին՝ ինչո՞վ են հիմնավորում մատակարարումներ չիրականացնելը՝ նա ասաց, որ Հայաստանը բացատրություններ է լսել, որ հիմնական պատճառը Ուկրաինայի հետ պատերազմն է։
«Բայց նաև պայմանագրեր կան, որ 2021 թվականին են կնքվել։ Ես չեմ ուզում անուն տալ, բայց ուզում եմ ասել, որ Հայաստանից բարձրաստիճան մեկ պաշտոնյայի ժամանակին ասվել է՝ եթե Ռուսաստանը մեզ մատակարարի զենք-զինամթերք՝ մեր դիրքորոշումները կոշտանալու են, նաև դա է պատճառը, որ չեն մատակարարում»,- հայտարարեց ԱԽ քարտուղարը։

До сих пор Россия не в полной мере поставила оружие и боеприпасы: Высокопоставленному чиновнику Армении в свое время сказали, что если Россия поставит нам оружие, позиции ужесточатся — Армен Григорян
26/06/2024 11:39
Военно-техническое сотрудничество с Россией снизилось с 96% до менее 10%, сообщил журналистам секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
По его словам, это был выбор России.
"Именно Россия решила не поставлять оружие и боеприпасы. Кстати, они до сих пор не в полной мере поставили то, что планировалось по контрактам. Интересно, что в ситуации, когда жалуются, что Армения закупает оружие в других странах, они тем не менее не продолжают поставки по контрактам 2021 или 2022 гг.", - заявил Григорян.
Что касается того, как будут развиваться отношения между Арменией и Россией в сфере безопасности, секретарь Совбеза заявил, что это зависит от того, как Россия будет реагировать на все существующие проблемы.
На вопрос, чем обоснован отказ от поставок, он сказал, что в Армении слышали объяснения, что основная причина - война с Украиной.
«Но есть также контракты, подписанные в 2021 году. Я не хочу называть имена, но хочу сказать, что одному высокопоставленному чиновнику из Армении однажды сказали, что если Россия будет поставлять нам оружие и боеприпасы, наши позиции ужесточатся, и это тоже причина, по которой они не поставляют", - заявил секретарь Совбеза.