«Խնդիրը միայն մեծ պոպուլիստը չէ, ով վերածվում է փոքր բռնապետի. Խնդիրն այն է, որ դուք բոլորդ գիտեք այս դեպքերի մասին»․ Հայկ Մամիջանյանը ԵԽԽՎ պատգամավորներին հիշեցրել է Հայաստանում բռնարարքների մասին
26/06/2024 22:42
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանի ելույթի տեքստը՝   ԵԽԽՎ լիագումար նիստում քննարկվող «Հայաստանի Հանրապետության կողմից ստանձնած պարտավորությունների և պարտականությունների կատարման» զեկույցի վերաբերյալ․
Այս զեկույցի վերաբերյալ պետք է երկու կարևոր արձանագրում անել։ Մի կողմից զեկուցողներն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, հայերի էթնիկ զտումներին և ռազմագերիներին վերաբերող բազմաթիվ կարևոր դրույթներին։ Վերջիններս նաև մեր կողքին էին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի ժամանակ, ինչի համար ես իմ շնորհակալությունն եմ հայտնում թե' որպես հայ և թե' որպես ԵԽԽՎ հայ պատվիրակության ընդդիմադիր անդամ։ Բաքվի բանտերում որպես պանտանդ պահվող ռազմագերիների, քաղաքական և ռազմական ղեկավարության ընտանիքների և ողջ հայության համար չափազանց կարևոր է, որպեսզի Եվրոպայի խորհուրդն Ադրբեջանի դեմ գործի դնի իր ազդեցության բոլոր լծակները՝ վերջիններիս ազատ արձակումն ապահովելու համար։
Սակայն մյուս կողմից, ի՞նչ պետք է ասեմ Արմեն Աշոտյանի, Նարեկ Մալյանի ու Մամիկոն Ասլանյանի հարազատներին, ովքեր համապատասխանաբար ավելի քան մեկ տարի, շուրջ մեկ տարի և շուրջ 3 տարի բանտում են։ Միթե՞ ես պետք է նրանց համար ընթերցեմ «ժողովրդավարական զարգացմանն ուղղված շարունակական նվիրվածության» մասին զեկույցի հատվածը։
Ի՞նչ պետք է ասեմ Եսայի Քարամյանին, ով անդամահատվել է, կամ մյուս հարյուրավոր քաղաքացիներին, ովքեր տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել այս տարվա հունիսի 12-ին ոստիկանության կողմից բողոքի ակցիաների ժամանակ կիրառված լուսաձայնային նռնակներից։ Ո'չ մեկ, ո'չ երկու, այլ ավելի քան 20 կիրառված լուսաձայնային նռնակ։ Միթե՞ ես պետք է նրանց ասեմ, որ զեկույցն արդեն իսկ գրված էր, և դուք հնարավորություն չեք ունեցել այն վերաշարադրելու։
Ի՞նչ պետք է ասեմ Նարեկ Սամսոնյանին ու Վազգեն Սաղաթելյանին, ովքեր երկու ամիս բանտարկված էին բացառապես ինտերնետ փոդքասթ վարելու համար։ Կամ ի՞նչ ասեմ Ժորա Ավետիսյանին և տասնյակ այլ քաղբանտարկյալներին, ովքեր շաբաթներ ու ամիսներ են անցկացրել բանտում միայն այն պատճառով, որ Նիկոլ Փաշինյանն է այդպես ցանկացել։ Բացատրե՞մ նրանց, որ Եվրոպայի աշխարհաքաղաքական շահերն ավելի կարևոր են, քան մարդու իրավունքները։
Եվ ի՞նչ պետք է ասեմ Սամվել Վարդանյանին, ում ձեռնաշղթաներով ոստիկանական մեքենայով կալանավայր տեղափոխելիս ուղեկցող ոստիկանները ճանապարհին մեքենան կանգնեցրել են ու իջել։ Ոստիկանների՝ մեքենայից իջնելուց անմիջապես հետո մի խումբ դիմակավորված անձինք դուրս են քաշել Սամվել Վարդանյանին, նրան տապալել գետնին, հայհոյել, սպառնացել, ծեծել, խոշտանգել, ապա հետ գցել ոստիկանական մեքենա։ Պե՞տք է ասեմ, որ եվրոպական կառույցները կարծում են, որ սա ժողովրդավարական երկրների նոր իրականությունն է։
Խնդիրը միայն մեծ պոպուլիստը չէ, ով վերածվում է փոքր բռնապետի. ես նկատի ունեմ Փաշինյանին։ Խնդիրն այն է, որ դուք բոլորդ գիտեք այս դեպքերի մասին։ Ես՝ ընդդիմադիր մյուս պատգամավորների հետ միասին, ձեզ ու միջազգային այլ կառույցներին ուղարկել եմ տասնյակից ավել նամակներ ու զեկույցներ։
Միակ բանը, որ կարող եմ ասել՝ սպասենք, մինչև Փաշինյանը սպառի իրեն տրված բռնության և դատական անիրավչության քարտ բլանշը կամ սպասենք, մինչև արժեքները դադարեն այդքան ճկուն լինել։ Մենք՝ հայերս, մեր քարերի պես ամուր ենք։ Մենք կդիմանանք։ Սա էլ կանցնի...»։

«Проблема не только в большом популисте, который превращается в маленького диктатора: Проблема в том, что вы все знаете об этих случаях»: Айк Мамиджанян напомнил депутатам ПАСЕ о насилии в Армении
Текст выступления руководителя фракции «Честь имею» НС Айка Мамиджаняна по поводу обсужденного на пленарном заседании ПАСЕ доклада «Выполнение обязательств, взятых на себя Республикой Армения»:
По поводу этого доклада следует сделать два важных замечания. С одной стороны, докладчики коснулись многих важных положений, касающихся Нагорно-Карабахского конфликта, этнических чисток армян и военнопленных. Последние также были рядом с нами во время развязанной Азербайджаном военной агрессии, за что я выражаю свою благодарность и как армянин, и как оппозиционный член армянской делегации в ПАСЕ. Для семей военнопленных, удерживаемых в качестве заложников в бакинских тюрьмах, политического и военного руководства, всего армянского народа, крайне важно, чтобы Совет Европы использовал все свои рычаги воздействия против Азербайджана для их освобождения.
Но с другой стороны, что мне сказать родственникам Армена Ашотяна, Нарека Маляна и Мамикона Асланяна, которые находятся в заключении уже больше года, около года и около 3 лет соответственно? Должен ли я зачитать им ту часть доклада о «постоянной приверженности демократическому развитию»?
Что мне сказать Есаи Карамяну, которому ампутировали кисть руки, или другим сотням граждан, получившим ранения различной степени тяжести от светошумовых гранат, примененных полицией во время протестной акции 12 июня этого года? Не одна и не две, а более 20 примененных светошумовых гранат. Должен ли я сказать им, что доклад уже был написан и у вас не было возможности его переписать?
Что мне сказать Нареку Самсоняну и Вазгену Сагателяну, которых посадили на два месяца исключительно за ведение интернет-подкаста? Или что мне сказать Жоре Аветисяну и десяткам других политзаключенных, которые провели недели и месяцы в тюрьме только потому, что так хотел Никол Пашинян? Должен ли я объяснить им, что геополитические интересы Европы важнее прав человека?
А что мне сказать Самвелу Варданяну, который был в наручниках в полицейской машине и по дороге к месту содержания задержанных сопровождающие полицейские остановили машину по дороге и вышли. Сразу после того, как полицейские вышли из машины, группа людей в масках вытащили Самвела Варданяна из машины, повалили его на землю, ругались, угрожали, избивали, пытали, унижали его достоинство, а затем бросили обратно в полицейскую машину. Должен ли я сказать, что европейские институты считают, что это новая реальность демократических стран?
Проблема не только в большом популисте, который превращается в маленького диктатора. Я имею в виду Пашиняна. Проблема в том, что вы все знаете об этих случаях. Я вместе с другими депутатами от оппозиции направил вам и другим международным институтам более десятка писем и докладов.
Единственное, что я могу сказать, давайте подождем, пока у Пашиняна закончится данный ему карт-бланш на насилие и судебную несправедливость, или подождем, пока ценности перестанут быть такими гибкими. Мы, армяне, крепки, как наши камни. Мы вытерпим. Это тоже пройдет...».