«Վոլնըրթ»-ը Հայաստանի դեմ 1.2 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի արբիտրաժային հայց է ներկայացնում Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոն
26/06/2024 17:20
«Կոնցեռն Դիալոգ» փաստաբանական գրասենյակը տեղեկացնում է․
«2024 թվականի հունիսի 21-ին Համաշխարհային բանկի Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնի (ICSID) Գլխավոր Քարտուղարը գրանցել է «Վոլնըրթ Ֆայնենս Լիմիթիդ» ընկերության (Վոլնըրթ) արբիտրաժային հայցը Հայաստանի Հանրապետության դեմ, որը ներկայացվել էր 2024 թվականի հունիսի 3-ին և փոխանցվել էր Վարչապետի աշխատակազմին, Արտաքին գործերի նախարարությանը, Ֆինանսների նախարարությանը և Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչին։
Վոլնըրթի արբիտրաժային հայցը հետևել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությանը ներկայացված և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հասցեագրված վեճի մասին ծանուցմանը: Կառավարությունը ծանուցվել էր 1998 թվականի Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Կիպրոսի Հանրապետության Կառավարության միջև ներդրումների խրախուսման և պաշտպանության մասին համաձայնագրով իր կողմից ստանձնած պարտավորությունների լուրջ խախտումների մասին։
Վոլնըրթի ներդրումը Հայաստանի խոշորագույն հանքարդյունաբերական ընկերությունում՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ում (ԶՊՄԿ), խաթարվել է Կառավարության կողմից քաղաքական դրդապատճառներով իրականացված արշավի հետևանքով, որը նպատակ է հետապնդել ԶՊՄԿ-ում զգալի բաժնեմաս ձեռք բերելու: Մասնավորապես, Կառավարությունը թույլ չի տվել Վոլնըրթին իրականացնել ԶՊՄԿ-ում իր օրինական բաժնետիրական իրավունքները, ինչը հանգեցրել է առնվազն 1.2 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի չափով վնասների (փորձագիտական գնահատման արդյունքում վնասի չափը կարող է զգալի ավելանալ)։
Չնայած վեճի մասին ծանուցումից ի վեր Վոլնըրթի ցուցաբերած բարեխիղճ ջանքերին՝ բանակցություններ վարելու այս հարցերի լուծման համար, Հայաստանի կառավարությունը նախընտրեց ընդհանրապես չհամագործակցել Վոլնըրթի հետ: Ընդհակառակը, կառավարությունը սրեց վեճը՝ աջակցելով Վոլնըրթի հայաստանյան դուստր ընկերությունների վրա հարձակումները («Մուն Մեթալս» ՓԲԸ և «Զանգեզուր Մայնինգ» ՍՊԸ):
Վոլնըրթի ղեկավարությունը, իր բաժնետերերի և խմբի ընկերությունների հետ միասին, առաջնահերթ է համարում  այս վեճի վրա ուշադրություն կենտրոնացնելը՝ ընկերության իրավունքները պաշտպանելու և արժեքները պահպանելու համար: Վոլնըրթը ICSID-ի վարույթում ներկայացված է բարձրակարգ իրավաբանների թիմով և գործով ներգրավել է միջազգային մակարդակի խորհրդատուների և փորձագետների: Թեև հիասթափեցնող է, որ Հայաստանի Կառավարությունը ընտրել է անհարկի դատավարական ​​ճանապարհը, Վոլնըրթը պատրաստ է հետամուտ լինել իր պահանջներին մինչև վերջ թե՛ ICSID-ում և թե՛ դրանից դուրս»:

«Вольнерт» подал иск против правительства Армении на 1,2 миллиарда долларов
«Вольнерт» подала иск против Армении на 1,2 миллиарда долларов, мотивируя это тем, что инвестиции компании в ЗММК были сорваны из-за политической кампании правительства, целью которой было приобретение значительной доли в комбинате.
Юридическая фирма «Концерн Диалог» распространила пресс-релиз своего клиента, компании «Вольнерт Файненс Лимитед».
«21 июня 2024 года генеральный секретарь Международного Центра урегулирования инвестиционных споров (ICSID) Всемирного банка зарегистрировал Арбитражный иск компании «Вольнерт Файненс Лимитед» (Вольнерт) против Республики Армения, который был подан 3 июня 2024 года и передан в аппарат премьер-министра, Министерство иностранных дел, Министерство финансов и представителю Республики Армения по международным правовым вопросам.
Арбитражный иск последовал за уведомлением о споре, поданным Правительству Республики Армения 16 октября 2023 года и адресованным премьер-министру Николу Пашиняну. Правительство было уведомлено о серьезных нарушениях обязательств, взятых им в соответствии с соглашением о поощрении и защите инвестиций между правительством Республики Армения и правительством Республики Кипр от 1998 года. Инвестиции «Вольнерт» в крупнейшую горнодобывающую компанию Армении ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (ЗМК) были сорваны в результате кампании, проводимой правительством по политическим мотивам с целью приобретения значительной доли в ЗММК. В частности, правительство не разрешило «Вольнерт» осуществлять свои законные права на долю в ЗММК, что привело к убыткам в размере не менее 1,2 миллиарда долларов США (по экспертной оценке, сумма ущерба может значительно возрасти).
Несмотря на добросовестные усилия, предпринятые компанией для ведения переговоров по решению этих вопросов с момента уведомления о споре, правительство Армении предпочло вообще не сотрудничать с «Вольнерт». Напротив, правительство обострило спор, поддержав нападки на армянские дочерние компании «Вольнерт» (ЗАО «Мун Металс» и ООО «Зангезур майнинг»).
Руководство «Вольнерт» вместе со своими акционерами и компаниями группы уделяет первоочередное внимание этому спору, чтобы защитить права компании и сохранить ценности.
«Вольнерт» в производстве ICSID представлен командой высококлассных юристов и привлек к делу консультантов и экспертов международного уровня. Хотя вызывает разочарование тот факт, что правительство Армении выбрало ненужный судебный путь, «Вольнерт» готов добиваться своих требований до конца как в ICSID, так и за его пределами», - говорится в сообщении.