ԵԽԽՎ-ն ողջունել է Արդարադատության նախարարի` Վենետիկի հանձնաժողով դիմելու նախաձեռնությունը
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը քվեարկությամբ ընդունել է «Հայաստանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների և հանձնառությունների կատարման մասին» բանաձևը։
Վեհաժողովը ողջունել է Հայաստանի կողմից «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» կոնվենցիային կից՝ «Բոլոր դեպքերում մահապատժի վերացման մասին» թիվ 13 արձանագրության, ինչպես նաև Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի ստատուտի վավերացումը։
Վեհաժողովը գոհունակությամբ է նշել իշխանությունների կողմից օրենսդրական գործընթացում ներառականության ու թափանցիկության ապահովումը, ինչը հանգեցրել է Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխմանը՝ Վենետիկի հանձնաժողովի մի շարք խորհրդատվությունների համաձայն։
Վեհաժողովը բարձր է գնահատել դատական համակարգի անկախության պահպանմանն ուղղված բարեփոխումները և գոհունակությամբ նշել Հայաստանի իշխանությունների՝ Եվրոպայի խորհրդի հետ իրական երկխոսության պատրաստակամությունն ու շարունակական ջանքերը: Միաժամանակ, ԵԽԽՎ-ն ափսոսանք է հայտնել, որ դեռ կա տարածված ընկալում, թե դատավորների նկատմամբ կարգապահական ընթացակարգերը չարաշահվում են՝ նրանց որոշումների վրա ազդելու նպատակով: Ըստ այդմ, վեհաժողովը ողջունել է, որ Արդարադատության նախարարը Վենետիկի հանձնաժողովից կարծիք է խնդրել Դատավորների ընդհանուր ժողովի Էթիկայի և կարգապահական հարցերի հանձնաժողովի բարեփոխման հայեցակարգային փաստաթղթի վերաբերյալ, որը ցույց է տալիս այս հարցում ԵԽ մարմինների հետ համագործակցելու քաղաքական կամքը:
Վեհաժողովը դրական է գնահատել համակարգային կոռուպցիայի դեմ պայքարելու՝ իշխանությունների ցուցաբերած իրական վճռականությունը, ինչի վկայությունն է երկու մասնագիտացված հակակոռուպցիոն մարմինների և դատարանների ստեղծումը, դատավորների, դատախազների և քննչական մարմիններում ինքնավար պաշտոններ զբաղեցնող անձանց բարեվարքության ստուգումների ներդրումը։

ПАСЕ приветствовала инициативу министра юстиции РА обратиться к Венецианской комиссии
ПАСЕ приветствовала инициативу министра юстиции Республики Армения обратиться к Венецианской комиссии в соответствии с резолюцией «О выполнении обязательств, взятых на себя Арменией».
«Ассамблея приветствовала ратификацию Арменией Протокола № 13 «Об отмене смертной казни во всех случаях», приложенного к Конвенции «О защите прав человека и основных свобод», а также Римского статута Международного уголовного суда.
Ассамблея с удовлетворением отметила обеспечение властями инклюзивности и прозрачности в законодательном процессе, что привело к реформе Избирательного кодекса в соответствии с серией консультаций Венецианской комиссии.
Ассамблея высоко оценила реформы, направленные на сохранение независимости судебной системы, и с удовлетворением отметила готовность и постоянные усилия властей Армении к реальному диалогу с Советом Европы. В то же время ПАСЕ выразила сожаление по поводу того, что по-прежнему широко распространено мнение о том, что дисциплинарные процедуры в отношении судей используются с целью повлиять на их решения. Соответственно, Ассамблея приветствовала то, что министр юстиции обратился к Венецианской комиссии за мнением по концептуальному документу реформы Комитета по этике и дисциплинарным вопросам Генеральной ассамблеи судей, что свидетельствует о политической воле к сотрудничеству с органами СЕ. по этому поводу.
Ассамблея положительно оценила реальную решимость властей бороться с системной коррупцией, о чем свидетельствует создание двух специализированных антикоррупционных органов и судов, введение проверок добропорядочности судей, прокуроров и лиц, занимающих автономные должности в следственных органах», — говорится в сообщении Минюста Армении.