Արարատ Միրզոյանն ու Էստոնիայի խորհրդարանի նախագահը քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հարցեր
Աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Էստոնիայի Ռիկիկոգուի (խորհրդարանի) նախագահ Լաուրի Հուսսարի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստան-Էստոնիա խորհրդարանական բարեկամական խմբի նախագահ Մարտի Ռայդման։
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգի հարցեր, ինչպես նաև տարածաշրջանային զարգացումները:
«Մեր երկու երկրների, ժողովուրդների միջև հարաբերությունները հիմնված են պատմական կապերի, բարեկամության, հիմնարար սկզբունքների արժևորման վրա, և ներկայիս՝ մարտահրավերներով լի ժամանակահատվածում, այդ կապերի առավել խորացումն առավել, քան կարևոր է»,- ընդգծել է ԱԳ նախարար Միրզոյանը։
Երկուստեք գոհունակությամբ նշվել է, որ Հայաստանի ու Էստոնիայի միջև բարձրաստիճան փոխայցելությունների դինամիկան ընդլայնվող հարաբերությունների վկայությունն են, այդ թվում՝ խորհրդարանական դիվանագիտության մասով։ Այս համատեքստում կարևորվել է երկու խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի ակտիվ փոխգործակցությունը:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը, արձանագրված հաջողությունները՝ շնորհակալություն հայտնելով նաև Էստոնիայի կողմից այդ ճանապարհին ցուցաբերված աջակցության համար։ «ՀՀ քաղաքացիները կատարել են իրենց ընտրությունը, և կառավարությունը հաստատակամ է շարունակել բարեփոխումները, այդ թվում՝ համախոհ գործընկերների հետ սերտ համագործակցությամբ»,- հավելել է Արարատ Միրզոյանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և Էստոնիայի խորհրդարանի նախագահը մտքեր են փոխանակել նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի և հարաբերությունների խորացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի, ակնկալիքների շուրջ՝ հաշվի առնելով ՀՀ քաղաքացիների եվրոպական ձգտումները։
Զրուցակիցները անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին: Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, այդ թվում՝ հանգամանալից անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման կարևորությանը։

Арарат Мирзоян и спикер парламента Эстонии обсудили вопросы углубления партнерства Армения-ЕС
В рамках рабочего визита в Эстонию министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с председателем Рийгикогу (парламента) Эстонии Лаури Гусаром. Во встрече также принял участие председатель парламентской группы дружбы Армения-Эстония Мати Райдма.
Собеседники обсудили вопросы двусторонней повестки дня, а также региональные события.
"Отношения между нашими двумя странами и народами основаны на исторических связях, дружбе, признании основополагающих принципов, и в нынешний, полный вызовов период дальнейшее углубление этих связей более чем важно", - подчеркнул министр иностранных дел Мирзоян.
С обеих сторон было с удовлетворением отмечено, что динамика взаимных визитов на высоком уровне между Арменией и Эстонией свидетельствует о расширении отношений, в том числе в плане парламентской дипломатии. В этом контексте было отмечено активное взаимодействие групп дружбы, действующих в парламентах двух стран.
Министр Мирзоян представил ход демократических реформ в Армении, зафиксированные успехи, а также поблагодарил Эстонию за поддержку на этом пути. "Граждане Армении сделали свой выбор, и правительство полно решимости продолжать реформы, в том числе в тесном сотрудничестве с партнерами-единомышленниками", - добавил Арарат Мирзоян.
Министр иностранных дел Республики Армения и спикер Парламента Эстонии также обменялись мыслями о повестке партнерства Армения-ЕС и шагах, ожиданиях, предпринятых в направлении углубления отношений с учетом европейских стремлений граждан Армении.
Собеседники также коснулись вопросов региональной безопасности. Министр Мирзоян представил собеседнику процесс нормализации отношений с соседями, в том числе важность заключения мирного договора между Арменией и Азербайджаном.