«Ժողովուրդ». Որևէ ոստիկան անգամ ձևականորեն չի պատժվում. Փաշինյանն է հրահանգել
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն` ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը օրեր առաջ հանդիպում է ունեցել ոստիկանական համակարգի ներկայացուցիչների հետ ու հայտնել, որ իրենց կողքին է: Ավելին` մեզ հասած տեղեկություների համաձայն` վարչապետը այդ հանդիպման ժամանակ նաև անձամբ բանավոր հրահանգ է տվել ուժային կառույցների ղեկավարներին, որ որևէ ոստիկանի որևէ գործով չկալանավորեն: Նա բացատրել է, որ եթե կալանավորման գնան, ապա ոստիկանների ոգին կկոտրեն, սակայն պետք չէ ոստիկաններին թևաթափ անել: Ահա, հենց այս հրահանգի հետևանքով` մինչ օրս ապրիլից մեկնարկած շարժման անդամների նկատմամբ բռնության դեպքով որևէ ոստիկանի պատասխանատվության չեն կանչել:
ՀՀ քննչական կոմիտեից ArmLur.am-ին հայտնել են, որ. ««Տավուշը հանուն հայրենիքի» նախաձեռնության կողմից իրականացված հավաքների, բողոքի ակցիաների ընթացքում առերևույթ հանցավոր արարքների առնչությամբ նախաձեռնված քրեական վարույթներով հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել ընդհանուր 59 անձի նկատմամբ։ Մեղադրյալներից 29-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը, 13-ի նկատմամբ՝ տնային կալանքը, 15-ի նկատմաբ՝ բացակայելու արգելքը, 1-ի նկատմամբ՝ դաստիարակչական հսկողությունը, 1-ի նկատմամբ՝ վարչական հսկողությունը։ 7 քրեական վարույթ՝ 17 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է դատարան». բայց որևէ ոստիկան անգամ ձևականորեն չի պատժվում»։

Газета "Жоховурд" пишет: "По данным ежедневной газеты "Жоховурд", премьер-министр Армении Никол Пашинян несколько дней назад встретился с представителями полицейской системы и заявил, что он рядом с ними. Более того, по полученной нами информации, в ходе той встречи премьер-министр также лично дал устное указание руководителям силовых структур ни в коем случае не арестовывать ни одного сотрудника полиции. Он пояснил, что если они пойдут на арест полицейских, то сломят дух полицейских, но ввергнуть в отчаяние полицейских нет необходимости. В результате этого указания ни один полицейский не был привлечен к ответственности за насилие против членов движения, начавшегося с апреля.
В Следственном комитете Армении ArmLur.am сообщили: "Всего к уголовной ответственности привлечены 59 человек по уголовным делам, возбужденным в связи с явно преступными действиями во время митингов и акций протеста, проводимых инициативой "Тавуш во имя Родины". Задержание было избрано в качестве меры пресечения в отношении 29 обвиняемых, домашний арест - в отношении 13, подписка о невыезде  - в отношении 15, воспитательный надзор - в отношении 1, административный надзор - в отношении 1. В суд направлено 7 уголовных производств с обвинительными заключениями в отношении 17 человек": но ни один полицейский даже формально не наказан».