44-օրյա պատերազմի հարցով քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը պատրաստ կլինի օգոստոսի վերջերին
44-օրյա պատերազմի հարցով քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը պատրաստ կլինի օգոստոսի վերջերին, «Փաստինֆոյի» հետ զրույցում ասել է քննիչ հանձնաժողովի անդամ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մելքոնյանը։
«Սեպտեմբեր ամսվա սկզբներին, երբ Ազգային Ժողովը արձակուրդից վերադառնա՝ զեկույցը կներկայացվի։ Աշխատանքների ծավալը շատ մեծ է, դրա համար է պարբերաբար հետաձգվում»,- ասել է նա։
Դիտարկմանը, թե հնարավո՞ր է, որ կան հարցեր, որոնց շուրջ համաձայնության չեն գալիս՝ նա պատասխանել է, որ ամեն բան տեսագրված է և նման հարց չի կարող լինել։
Հիշեցնենք, որ Անդրանիկ Քոչարյանի գլխավորած հանձնաժողովի վերջին նիստը տեղի էր ունեցել դեռ 2023-ի դեկտեմբերի 3-ին, արդեն շուրջ 6 ամիս է՝ ընթանում է ամփոփիչ զեկույցի մշակումը: Հանձնաժողովի աշխատանքներում ներգրավված է միայն իշխանությունը, ասել է թե, միայնակ քննում են իրենց իշխանության օրոք տեղի ունեցած պատերազմի պարտության պատճառները: Խորհրդարանական ընդդիմությունը հրաժարվել էր ներգրավվել այդ աշխատանքներում՝ կասկածի տակ դնելով հանձնաժողովի օբյեկտիվությունը։
Ամիսներ առաջ Անդրանիկ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ մայիսի վերջին զեկույցը պատրաստ կլինի, սակայն այն դեռ պատրաստ չէ հրապարակման։
Նշենք նաև, որ զեկույցը կարող է ունենալ բաց և փակ մասեր: ԱԺ նախագահին ներկայացվելուց հետո՝ մեկ ամսվա ընթացքում զեկույցը բաց քննարկվում է Ազգային ժողովի հերթական նիստում, հրապարակվում է նաև ԱԺ կայքում, իսկ փակ մասը քննարկվում է գաղտնի ռեժիմով. փակ մասին կարող են ծանոթանալ այն պատգամավորները, որոնք գաղտնի ռեժիմի նյութերին ծանոթանալու թույլտվություն ունեն:

Доклад следственной комиссии по 44-дневной войны будет готов в конце августа
Доклад следственной комиссии по расследованию обстоятельств 44-дневной войны будет готов в конце августа. Об этом "ФактИнфо" сообщил член следственной комиссии, депутат от правящей фракции "Гражданский договор" Гагик Мелконян.
Он отметил, что доклад будет представлен в начале сентября, когда депутаты Национального Собрания вернутся из отпуска.
В ответ на вопрос о вероятности наличия вопросов, вокруг которых не удается достичь согласия, он указал, что все записано и подобного вопроса быть не может.
Напомним, последнее заседание возглавляемой Андраником Кочаряном комиссии состоялось 3 декабря 2023 года. Уже около 6 месяцев идет подготовка итогового доклада. В работе комиссии участвует только власти. Иными словами, они в одиночку изучают причины поражения в войне, произошедшей при их правлении.
Парламентская оппозиция отказалась участвовать в работе, поставив под сомнение объективность комиссии.
Несколько месяцев назад Андрнаик Кочарян объявил, что доклад будет готов в конце мая, однако он еще не готов к публикации.
Отметим, что доклад может состоять из открытой и закрытой частей. После представления спикеру НС в течение месяца доклад открыто рассматривается на очередной сессии НС, его публикуют на сайте НС, а закрытая часть обсуждается в режиме секретности. Ознакомиться с закрытой частью могут депутаты, которые имеют разрешение на ознакомление с секретными материалами.