«ՀայաՔվեն» հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացնում դատախազություն
«ՀայաՔվե» քաղաքացիական նախաձեռնությունը հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացնում ՀՀ գլխավոր դատախազություն։
«Այս հաղորդումը վերաբերում է հունիսի 12-ի դեպքերին, մասնավորապես, ոստիկանության կողմից թույլ տրված օրենքի բազմաթիվ խախտումներին։ Այդ ողբերգական դեքերից արդեն 2 շաբաթից ավելի ժամանակ է անցել, հարուցված են քրեական գործեր, բազմաթիվ տուժողներ հանցանքի մասին հաղորդումներ են ներկայացրել»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց «ՀայաՔվե» նախաձեռնության համահիմնադիր Ավետիք Չալաբյանը։
Նա նշեց, թե հանցանքի մասին հաղորդում ներկայացնելու նպատակը հետևյալն է՝ ոստիկանության ղեկավարության կողմից հունիսի 12-ին կանխամտածված սադրանք է տեղի ունեցել։
«Հունիսի 12-ին, մեր տեսանկյունից, տեղի են ունեցել ոչ միայն անջատ դեպքեր՝ հատուկ միջոցների կիրառման կամ ցուցարարների նկատմամբ ոստիկանական բռնության, այլ եղել է ոստիկանության ղեկավարության կողմից կանխամտածված սադրանք՝ խաղաղ հավաքի ընթացքը խաթարելու, անկարգության վերածելու և ճնշելու նպատակով։
Հայաստանում իրավական քաոսի, ամենաթողության պայմաններում շատ մեծ անվստահություն գոյություն ունի՝ արդյո՞ք իրավական ճանապարհով կարելի է ինչ-որ տեղ հասնել։ Մենք համարում ենք, որ իրավական բոլոր ուղիները մինչև վերջ պետք է օգտագործել»։

Гражданская инициатива «Айакве» представляет сообщение о преступлении в прокуратуру
Гражданская инициатива «Айакве» представляет сообщение о преступлении в  Генеральную прокуратуру Республики Армения.
"Данное сообщение относится к событиям 12 июня, в частности, о многочисленных нарушениях закона, допущенных полицией. С тех трагических событий прошло более 2 недель, возбуждены уголовные дела, многие пострадавшие написали заявления о преступлении", - сообщил журналистам соучредитель инициативы "Айакве" Аветик Чалабян.
Он отметил, что цель представления заявления о преступлении следующая: 12 июня произошла умышленная провокация со стороны руководства полиции.
"12 июня, с нашей точки зрения, имели место не только единичные случаи применения специальных мер или насилия со стороны полиции в отношении демонстрантов, но были и целенаправленные провокации со стороны руководства полиции с целью сорвать мирное собрание и превратить его в беспорядки и подавить его.
В условиях правового хаоса и вседозволенности в Армении очень много недоверия, можно ли чего-то добиться законным путем? Мы считаем, что все законные средства должны быть использованы до конца».