Հնարավոր է՝ բանակի լուծարման հարցը քննարկեն, հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիներ գան Հայաստան․ դրանից հետո կարևոր չէ՝ ով է ՀՀ ղեկավարը.  Բադալյան
28/06/2024 14:23
Հնարավոր է՝ բանակի լուծարման հարցը քննարկեն, հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիներ գան Հայաստան․ դրանից հետո կարևոր չէ՝ ով է ՀՀ ղեկավարը. Բադալյան
Անցած շաբաթ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՔՊ հավաքի ժամանակ հայտարարեց, որ Հայաստանում հերթական ընդդիմադիր շարժումը ձախողվեց։
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանն էլ հայտարարեց, որ շարժումը ոչ միայն չի մարել, այլև իրենք հետքայլ չեն անելու և հասնելու են իրենց նպատակին՝ ճշմարտության վերականգնմանն ու այս իշխանությունների հրաժարականին։
Քաղաքական վերլուծաբան Արմեն Բադալյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ այստեղ ձևակերպումները կարևոր չեն՝ մարել է, չի մարել, կարևորն այն է, թե վերջնարդյունք կա՞, թե՞ ոչ։
«Գնահատման չափորոշիչը սխալ են դնում, կարևոր չէ՝ գործողությունը շարունակություն ունի՞, կա՞նգ է առել, թե՞ ոչ։ Այստեղ կարևորն այն է, թե արդյունքի հասե՞լ են, թե՞ ոչ։ Ես այդպես եմ գնահատում գործընթացները։ Փաստացի արդյունք չէ, և շարժումն անարդյունավետ գործընթաց էր»,-նշեց Բադալյանը։
Հարցին՝ ինչո՞վ էր այդ անարդյունավետությունը պայմանավորված՝ վերլուծաբանը պատասխանեց.«Փողոցով չեն կարող գալ իշխանության։ Սկսած Արշակ Սադոյանից և մյուսներից, ովքեր 90-ականներին քաղաքական գործընթացներ էին իրականացնում, իսկ 1996 թվականի ընտրությունների ժամանակ հասարակական դժգոհությունը ղեկավարում էր այն ժամանակվա ընդդիմության առաջնորդ Վազգեն Մանուկյանը, դրանք ցույց տվեցին, որ փողոցով չես կարող իշխանություն վերցնել։ Հասարակությունը չունի այն պոտենցիալը՝ այն ճնշումները գործադրի, որ իշխանությունը զիջումների գնա, սա Եվրոպան չէ»։
Դիտարկմանը, թե ինչպե՞ս 2018 թվականին փողոցային պայքարով իշխանափոխություն եղավ՝ Արմեն Բադալյանը արձագանքեց.«2018 թվականին Արևմուտքն այն ժամանակվա իշխանություններին հանձնարարեց իշխանությունը հանձնել ընդդիմությանը։ Բովանդակությունը դա էր, ձևը՝ փողոց փակելը։ Եվ ահա շատ հանգիստ «թավշյա» ոստիկանները, ովքեր մեկ ամիս առաջ ծեծ ու ջարդի էին ենթարկում մարդկանց, այդ նույն մարդիկ  հանգիստ կանգնած նայում էին, թե ինչպես էին 5 հոգով փակում Ֆրնասիայի հրապարակը, և այլն։ Դրա համար բեմադրված էր թատերական ներկայացում։ Ներկայացումն ավարտվեց՝ իշխանությունը հանձնվեց։ Դրանով խնդիր կար լուծելու՝ Արցախն ամբողջովին պետք է Ադրբեջանին հանձնվեր, «Զանգեզուրի միջանցքը» բացվեր, ՌԴ-ին էլ այստեղից դուրս թողնեին։ Պետք է վերափոխվեր հասարակության մտածելակերպը։ Այն, ինչ որ կատարվում է»։
Դիտարկմանը, թե այդ ամենն արդեն իրականություն է դարձել, ինչո՞ւ իշխանություններին չեն հեռացնում՝ քաղաքական վերլուծաբանն ի պատասխան շեշտեց, որ դեռ անելիքներ ունեն.
«Մյուս մարզերում դեռ պետք է սահմանազատում անեն։ Տիգրանակերտն են հանձնելու և բոլոր այն կետերը, որոնք Ադրբեջանը կպահանջի։ Պետք է նաև  Սահմանադրությունը փոփոխեն, շատ հնարավոր է՝ նաև բանակի լուծարման հարցը քննարկեն, և  հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիներ կարող են գալ Հայաստան։ Իսկ դրանից հետո այս իշխանությունները կգնա՞ն, թե՞ կմնան՝ այլևս նշանակություն չունի։ Երբ դառնանք Ադրբեջանի կցորդ, ինչ կարևոր է, թե ով  է լինելու Հայաստանի ղեկավար»։

Не исключено, что они обсудят вопрос расформирования армии, в Армению приедут сотни тысяч азербайджанцев: После этого уже не важно, кто будет руководителем Армении — Бадалян
28/06/2024 18:36
На прошлой неделе премьер-министр Никол Пашинян заявил на политическом собрании партии «Гражданский договор», что очередное оппозиционное движение в Армении потерпело неудачу.
Архиепископ Баграт Галстанян также заявил, что движение не затухло, и они не сделают ни шагу назад и добьются своей цели – восстановления истины и отстранения этих властей.
В беседе с Aysor.am политолог Армен Бадалян сказал, что здесь не важна формулировка: затухло, не затухло, главное - есть конечный результат или нет?
«Они неправильно поставили критерии оценки, не важно, будет ли акция продолжаться, остановлена ​​она или нет. Здесь важно то, добились они результатов или нет. Вот так я оцениваю процессы. Фактически это не результат, и движение было неэффективным процессом", - отметил Бадалян.
На вопрос, в чем причина такой неэффективности, аналитик ответил: "Они не могут прийти к власти через уличные протесты. Начиная с Аршака Садояна и других, осуществлявших политические процессы в 90-е годы, а на выборах 1996 года общественное недовольство возглавил тогдашний лидер оппозиции Вазген Манукян, они показали, что невозможно прийти к власти через уличные протесты. У общества нет потенциала оказывать давление на властей, чтобы они пошли на уступки, это не Европа».
Армен Бадалян отреагировал на наблюдение о том, как в 2018 году произошла смена власти посредством уличной борьбы. «В 2018 году Запад дал указание тогдашней власти передать власть оппозиции. Содержание было такое, метод - перекрыть улицу. А вот те самые спокойные «бархатные» полицейские, которые месяц назад избивали и терзали людей, эти же люди спокойно стояли и смотрели, как 5 человек перекрыли площадь Франции и т. д. Для этого был поставлен театральный спектакль. Спектакль закончился, власть была сдана. При этом предстояло решить проблему: Арцах должен быть полностью сдан Азербайджану, должен быть открыт «Зангезурский коридор», а Российская Федерация должна была уйти отсюда. Необходимо было изменить образ мышления общества. То, что происходит сейчас".
На замечание, что все это уже стало реальностью, почему власть не отстраняется, политолог подчеркнул, что у них еще есть незавершенные дела.
«В других областях демаркацию еще предстоит провести. Они сдадут Тигранакерт и выполнят все пункты, которые потребует Азербайджан. Они также должны внести изменения в Конституцию, вполне возможно обсудить вопрос о расформировании армии, и сотни тысяч азербайджанцев могут приехать в Армению. И после этого уже не важно, уйдут или останутся эти власти. Когда мы станем придатком Азербайджана, какая разница, кто будет руководителем Армении?».