Բայրամովը Բաքվում գտնվող ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի հետ ՀՀ սահմանադրության հարցն է քննարկել
Բաքվում գտնվող ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենը Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ քննարկել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև «խաղաղության» գործընթացը։
Ադրբեջանական կողմի տարածած հաղորդագրության համաձայն, Միրզոյանը Օ'Բրայենին տեղեկացրել է «խաղաղության պայմանագրի» նախագծի շուրջ Հայաստանի հետ ընթացող բանակցությունների մասին։ Միրզոյանը պնդել է, թե Ադրբեջանը «շահագրգռված է» տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմամբ։
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանի արտգործնախարարը ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնականի հետ խոսել է նաև Հայաստանի սահմանադրության մասի, մասնավորապես, պնդել է, թե ՀՀ սահմանադրությունն «անհրաժեշտ է» փոխել։
«Ընդգծվել է Հայաստանի Սահմանադրությունում և օրենսդրական ակտերում փոփոխություններ կատարելու, Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ «շարունակվող պահանջներից» հրաժարվելու «կարևորությունը»»,- նշված է ադրբեջանական կողմի տարածած հաղորդագրությունում։

Байрамов обсудил в Баку вопрос Конституции Армении с помощником госсекретаря США
Находящийся в Баку помощник госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен обсудил «мирный» процесс между Арменией и Азербайджаном с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
Согласно пресс-релизу азербайджанской стороны, министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов проинформировал помощника госсекретаря США о ситуации в регионе в постконфликтный период, о переговорах по "мирному договору" между Азербайджаном и Арменией. Байрамов заявил, что Азербайджан «заинтересован» в установлении мира и стабильности в регионе.
Примечательно, что министр иностранных дел Азербайджана также беседовал с помощником госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии о Конституции Армении, в частности, он настаивал на том, что «необходимо» изменить Конституцию Армении.
"Была подчеркнута "важность" внесения поправок в Конституцию и законодательные акты Армении, и отказа от "продолжающихся претензий" на территориальную целостность и суверенитет Азербайджана», - говорится в сообщении азербайджанской стороны.