Տեղեկությունը չի համապատասխանում իրականությանը. Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը՝ Եղիշե Կիրակոսյանի հրաժարականի մտադրության մասին
28/06/2024 15:12
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանի գրասենյակից մեկնաբանել են նրա հրաժարականի մտադրության վերաբերյալ տեղեկությունը։
«Այն տեղեկատվությունը, որ տարածվել է «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման առաջնորդների կողմից առանց վստահելի աղբյուրի հղման, չի համապատասխանում իրականությանը: Նման որոշում այս պահին չկա, որևէ գործընթաց այս առումով չի իրականացվում: Գրասենյակը շարունակում է իրականացնել իր գործառույթները՝ շարունակելով ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության շահերը միջազգային իրավական ատյաններում»,- Aysor.am-ին ասաց Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակի մամուլի խոսնակ Հասմիկ Սամվելյանը։
Նա ասաց, որ Եղիշե Կիրակոսյանն այս պահին գտնվում է իրեն հասանելիք արձակուրդում։
Նշենք, որ «Սրբազան պայքար» տելեգրամյան ալիքը հայտնել էր, թե Եղիշե Կիրակոսյանը պատրաստվում է հրաժարական տալ։
«Դիվանագիտական շրջանակների մեր աղբյուրները պնդում են, որ Փաշինյանի կառավարությունը տրամադրված է բավարարել Ալիևի պահանջները, ինչն առաջացրել է Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանի զայրույթը: Վերջինս պնդում է, որ ետ չի կանչի իր իսկ կողմից պատրաստված հայցերը և պատրաստվում է, այդպես էլ արձակուրդից չվերադառնալով, հրաժարական տալ», - նշված է հայտարարության մեջ։

Информация не соответствует действительности: В офисе представителя Армении по международно-правовым вопросам опровергли информацию о намерении Егише Киракосяна уйти в отставку
В офисе представителя Армении по международно-правовым вопросам Егише Киракосяна прокомментировали информацию о его намерении уйти в отставку.
"Информация, распространенная лидерами движения "Тавуш во имя Родины" без ссылки на достоверный источник, не соответствует действительности. На данный момент такого решения нет, никакого процесса по этому поводу не ведется. Офис продолжает выполнять свои функции, продолжая представлять интересы Республики Армения в международно-правовых инстанциях", - сообщила Aysor.am пресс-секретарь офиса представителя Армении по международным правовым вопросам Асмик Самвелян.
Она сообщила, что Егише Киракосян сейчас находится в отпуске.
Отметим, что телеграм-канал "Священная борьба" сообщал, что Егише Киракосян собирается уйти в отставку.
"Наши источники в дипломатических кругах сообщают, что в полученном Азербайджаном 10-м пакете мирного соглашения администрация Алиева требует от Армении отказаться от всех претензий к Азербайджану в различных международных судах. Наши источники в дипломатических кругах утверждают, что правительство Пашиняна готово удовлетворить и эти требования Алиева, что возмутило представителя Армении по международно-правовым вопросам Егише Киракосяна. Последний настаивает на том, что не отзовет подготовленные им иски и собирается уйти в отставку, не вернувшись из отпуска",- говорилось в заявлении.