ՀՀ-ում հիմա ավելի շատ մարդու իրավունքների պահանջ կա, և սա չի դիտարկվում դրսից ներմուծված ինչ-որ բան. Freedom House Եվրոպայի և Եվրասիայի ծրագրերի տնօրեն
01/07/2024 12:42
25 տարիների ընթացքում ՀՀ-ում շատ զարգացումներ ու առաջընթացներ են եղել. Ժողովրդավարության հայկական ֆորումին հայտարարեց Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության Եվրոպայի և Եվրասիայի ծրագրերի տնօրեն Մարկ Բեհրենդտին։
«Ժողովրդավարությունը և մարդու իրավունքները, եթե նախկինում ավելի դեկլարատիվ մակարդակում էին, հանրության շրջանում դրանց պահանջը, չեմ կարծում, որ կար, մարդիկ դա հավասարեցնում էին արդարության կամ արտաքին ուժերի հետ, հիմա, ես գտնում եմ, որ ՀՀ-ում ավելի շատ մարդու իրավունքների պահանջ և ըմբռնում կա, և սա չի դիտարկվում դրսից ներմուծված ինչ-որ բան։ Հանրությունն ունի պահանջ մարդու իրավունքների,  բայց ճգնաժամերի, պատերազմների ժամանակ իրավիճակները բարդանում են, այդ ճեղեքերն ավելի տեսանելի են դառնում, դա կարևոր նկատառում է, որը պետք  է հաշվի առնել»,-ասաց նա։

Сейчас в Республике Армения больше требований к правам человека,  и это не считается чем-то привнесенным извне: Директор программ Freedom House по Европе и Евразии
Сейчас в Республике Армения больше требований к правам человека, и это не считается чем-то привнесенным извне: Директор программ Freedom House по Европе и Евразии
За 25 лет в Республике Армения было много развитий и прогресса. Об этом на "Армянском демократическом форуме" заявил Марк Берендт, директор программ международной правозащитной организации Freedom House по Европе и Евразии.
«Демократия и права человека, если раньше они были на более декларативном уровне, я не думаю, что на них был спрос среди общества, люди приравнивали это к справедливости или внешним силам, сейчас, я считаю, что в Армении больше требований и понимания прав человека, и это не считается чем-то импортированным извне. У общества есть запрос на права человека, но во время кризисов и войн ситуации усложняются, эти трещины становятся более заметными, это важное соображение, которое следует принять во внимание», — сказал он.