ԵՄ-ն ուզո՞ւմ է, թե՞ չի ուզում, ԵՄ-ն պատրա՞ստ է. ես այս հարցերի պատասխաններն այսօր չեմ կարող տալ. Փաշինյանը՝  ԵՄ-ին անդամակցելու հարցով հանրաքվեի մասին (Տեսանյութ)
01/07/2024 12:05
ԵՄ-ն ուզո՞ւմ է, թե՞ չի ուզում, ԵՄ-ն պատրա՞ստ է. ես այս հարցերի պատասխաններն այսօր չեմ կարող տալ. Փաշինյանը՝ ԵՄ-ին անդամակցելու հարցով հանրաքվեի մասին (Տեսանյութ)
Հայաստանը պատրաստ է ԵՄ-ին լինել մոտիկ այնքան, ինչքան ԵՄ-ն դա հնարավոր կհամարի, «Ժողովրդավարության հայկական ֆորում»-ի ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Կներեք, եթե ես մտածեի, որ Հայաստանի ժողովուրդն այդ գաղափարին չի աջակցում, ես այդպիսի հայտարարություն չէի անի, կամ եթե ես այդպիսի հայտարարություն անեի այն պայմաններում, որ Հայաստանի ժողովուրդը չի աջակցում այդ գաղափարին, ես Հայաստանի վարչապետ չէի լինի առնվազն այդ հայտարարությունից հետո»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով ԵՄ-ին անդամակցելու հարցով հանրաքվե անելուն՝ Փաշինյանը նշեց՝ «անել հանրաքվե, որպեսզի պարզել ժողովրդի կարծիքը... կներեք, ես, որպես պաշտոնյա, որն իրավասու է ներկայացնել Հայաստանի ժողովրդին, գիտեմ ՀՀ ժողովրդի կարծիքը»։
«Հիմա հանրաքվե անե՞լ, թե՞ չանել, ինչումն է պրոբլեմը։ Եթե այսօր մենք անում ենք հանրաքվե, մենք պետք է անենք քարոզարշավ, երբ մենք գնանք քարոզարշավի, քաղաքացինեը տալու են հարցեր՝  ի՞նչ, ե՞րբ, ի՞նչ քայլերով, ԵՄ-ն ուզո՞ւմ է, թե՞ չի ուզում, ԵՄ-ն  պատրա՞ստ է։ Ես այս հարցերի պատասխաններն այսօր չեմ կարող տալ, որովհետև  այսօր ԵՄ-ում էլ են տեղի ունենում պրոցեսներ, մենք դրանք պետք է գնահատանեք»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝  Հայաստանը հնարավոր ամենաբարձր ձևով հայտարարել է ԵՄ-ի հետ մերձենալու քաղաքական կամքի մասին։

Хочет ли ЕС или нет, готов ли ЕС? Сегодня я не могу ответить на эти вопросы: Пашинян о референдуме о членстве в ЕС
01/07/2024 12:23
Армения готова быть ближе к ЕС настолько, насколько ЕС сочтет это возможным, заявил премьер-министр Никол Пашинян в ходе «Армянского демократического форума».
«Извините, если бы я думал, что народ Армении не поддерживает эту идею, я бы не сделал такого заявления, или если бы я сделал такое заявление при условиях, что народ Армении не поддерживает эту идею, я бы не был премьер-министром Армении, по крайней мере, после этого заявления", - сказал он.
Касаясь проведения референдума о вступлении в ЕС, Пашинян сказал: "Провести референдум для того, чтобы узнать мнение народа... Извините, я, как должностное лицо, уполномоченное представлять народ Армении, знаю мнение народа Армении».
«Теперь проводить референдум или нет, в чем проблема? Если мы проводим референдум, мы должны проводить кампанию. В таком случае люди будут задавать нам вопросы: как, когда, хочет этого ЕС или нет? Люди спросят, готов ли ЕС принять нас. Я не могу дать ответ на этот вопрос, потому что и внутри ЕС происходят процессы, которые как минимум вызывают вопросы, связанные с итогами выборов», — отметил он.