Ջհանգիրյանը եկավ, ջինին մեկ օրում փակեց լամպի մեջ. Դատավորներն անկախ լինելու թասիբը չունեն. Ռուբեն Վարդազարյան (Տեսանյութ)
01/07/2024 17:12
«Այն, որ իշխանափոխություն լինելու է, չեմ կասկածում, այսպես չի կարող շարունակվել, ես վստահ եմ, որ գործող իշխանությունը հերթական ընտրության չի հասնելու»,- Aysor.am-ի  «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է ԲԴԽ նախկին նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը։
«Մինչև չգա խիզախ իշխանություն, որը համարձակություն կունենա անկախ դատական համակարգ ապահովել, խիզախություն կունենա չմիջամտել իրավապահ համակարգի գործերին, չենք ունենա արդարադատություն և ամեն իշխանափոխությունից հետո ունենալու ենք անցումային արդարադատություն իրականացնելու կարիք։ Քաղաքական իշխանությունն է որոշելու՝ դատարանն անկախ լինի, թե ոչ։ Մեր դատավորները՝ նույնիսկ նրանք, ովքեր այսօրվա իշխանության օրոք են նշանակվել, նույնիսկ այն դատավորները, որոնք պրոֆեսիոնալ չեն, միևնույն է, է ավելի լավն են, քան նույն եվրոպական երկրների դատավորները։ Նոր նշանակված դատավորներին գուցե լավ չեմ ճանաչում, բայց հիմնական կազմին հո լավ եմ ճանաչում, մարդիկ ուզում են քաղաքական իշխանությունից անկախ լինել, միանշանակ ուզում են, որ որևէ միջամտություն չլինի, որևէ հրահանգ չլինի, բայց անկախ լինելու թասիբը չունեն»։

Рубен Вардазарян: Пришел Джангирян и за один день запер джинна в лампе: Судьи не имеют чести быть независимыми (Видео)
01/07/2024 17:35
"Я не сомневаюсь, что произойдет смена власти, так продолжаться не может, я уверен, что нынешняя власть не останется до следующих выборов"․ Об этом в программе Aysor.am «Есть вопросы» заявил бывший председатель Высшего судебного совета Рубен Вардазарян.
«Пока не придет смелая власть, у которой хватит смелости обеспечить независимую судебную систему, хватит смелости не вмешиваться в дела правоохранительной системы, у нас не будет справедливости и после каждой смены власти нам придется осуществлять переходное правосудие. Политическая власть будет решать, будет ли суд независимым или нет. Наши судьи, даже те, которые были назначены при нынешней власти, даже те судьи, которые не являются профессионалами, все равно лучше судей тех же европейских стран. Возможно, я плохо знаю новоназначенных судей, но я хорошо знаю основной состав. Люди хотят быть независимыми от политической власти, они определенно не хотят ни вмешательства, ни указаний, но они не имеют чести быть независимыми».