Ալեն Սիմոնյանը և ՍԾՏՀԿ գլխավոր քարտուղարը քննարկել են տարածաշրջանային հարցեր
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հուլիսի 1-ին ընդունել է Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՍԾՏՀԿ) գլխավոր քարտուղար Լազար Կոմանեսկուին:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է հանդիպման կարեւորությունը և նշել, որ Հայաստանը մեծ ուշադրություն է դարձնում տարածաշրջանային համագործակցության եւ ինտեգրացիոն գործընթացներին:
Լազար Կոմանեսկուն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ նախագահին ընդունելության համար եւ շնորհավորել Հայաստանին կազմակերպության նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ: Նա հույս է հայտնել, որ Հայաստանի նախագահության օրոք կհաջողվի հասնել կազմակերպության առջեւ դրված նպատակների իրականացմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը Լազար Կոմանեսկուին է ներկայացրել նաեւ Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը եւ դրա իրագործմամբ տարածաշրջանի երկրների համար ընձեռվող նոր հնարավորությունները:

Ален Симонян и Генеральноый секретарь ОЧЭС обсудили региональные вопросы
1 июля председатель НС Ален Симонян принял Генерального секретаря Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС) Лазара Команеску.
Приветствуя собеседника, Ален Симонян подчеркнул важность встречи и отметил, что Армения уделяет большое внимание региональному сотрудничеству и интеграционным процессам.
Лазар Команеску, в свою очередь, поблагодарил спикера НС за прием и поздравил Армению со вступлением на пост председателя организации. Он выразил надежду, что в период председательства Армении удастся достичь целей, поставленных перед организацией.
Председатель НС Армении также представил Лазару Команеску инициированный правительством Армении проект "Перекресток мира" и новые возможности, предоставляемые его реализацией для стран региона.