Նիկոլիստական իշխանությունը փչացնում է հարաբերությունները ՌԴ-ի հետ ու ջերմացնում կապերը Թուրքիայի հետ՝ փաստացի պետությունը սարքելով «պոլիգոն». Շարմազանով
02/07/2024 16:00
ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ Էդուարդ Շարմազանովը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Ռուս-թուրքական հարաբերությունները թեւակոխում են նոր՝ անվստահության փուլ։
Միջազգային փորձագիտական շրջանակները կանխատեսում են նոր լարված փուլ ռուս-թուրքական հարաբերություններում։
Նոր էտապի մեկնարկը հունիսին Սանկտ Պետերբուրգի տնտեսական ֆորումում տվեց ՌԴ նախագահը, ով իր բացահայտ դժգոհությունը հայտնեց Անկարայի կողմից Ուկրաինային ցուցաբերած ռազմական աջակցության առնչությամբ:
ՌԴ-ում նաեւ դժգոհ են պաշտոնական Անկարայի ակտիվ համագործակցությունից արեւմտյան ֆինանսական կառույցների հետ՝ ի հաշիվ ՌԴ-ի հետ համագործակցության խորացման։
Թեեւ Էրդողանն անպատասխան թողեց Կրեմլի դժգոհությունը, փորձագիտական շրջանակները ակտիվ քննարկում են, թե ինչը ստիպեց Մոսկվային կոշտացնել հռետորաբանությունը, ընդհուպ Թուրքիային ուղղված կոչերը՝ հրաժարվելու ռուսական գազից եւ հացահատիկից:
Եթե սրան գումարենք Պուտինի պարբերաբար հետաձգվող պաշտոնական այցն Անկարա, ՌԴ-Թուրքիա առեւտրաշրջանառության նվազումը, ինչպես նաեւ Անկարա-Վաշինգտոն ռազմական համագործակցության ակտիվացումը, ապա գործ ունենք ռուս-թուրքական հարաբերությունների առնվազն պասիվացման հետ:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի նախագահական ընտրություններին Կրեմլը բացահայտ աջակցում էր Էրդողանին՝ 20 մլրդ  դոլարի ներդրում անելով Թուրքիայում ԱԷԿ կառուցելու նպատակով, ինչպես նաեւ հետաձգվեց ռուսական գազի 20 մլրդ դոլար պարտքի մարումը Թուրքիայի կողմից։
Ակնհայտ է, որ ռուսական սպասումներն այս փուլում չարդարացան։
Էրդողանը հետընտրական շրջանում խորացրեց հարաբերությունները ոչ այնքան Մոսկվայի, որքան Վաշինգտոնի հետ։
2023թ. հունվարին Թուրքիան հանեց իր՝ Շվեդիայի ՆԱՏՕ-ին անդամակցության վետոն:
Ի պատասխան ԱՄՆ կոնգրեսը «կանաչ լույս» վառեց Թուրքիային ամերիկյան F-16 կործանիչներ տրամադրելու համար:
Գաղտնիլք չէ, որ ռուս թուրքական հարաբերությունների գլխավոր հակասությունը ուկրաինական հարցն է:
Թուրքիան շարունակում է հանդես գալ Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության օգտին, իսկ թուրքական Baykal ընկերությունը Կիեւի մարզում հիմնադրել է անօդաչուների արտադրություն:
Այս իրողությունը ստիպեց պաշտոնական Մոսկվային հունիսին հայտարարել, թե Թուրքիան համագործակցում է Ուկրաինայի հետ, եւ արդյունքում Ռուսաստանից Թուրքիա գազատարը կարող է ռմբակոծվել հենց թուրքական անօդաչուների կոզմից:
«Ես ոչինչ չեմ հորինում: Պարզապես տեղեկացրեք մեր ընկեր նախագահ Էրդողանին, թե ինչ է կատարվում»,-սա Վլ. Պուտինի կտրուկ արձագանքն է ստեղծված իրավիճակին:
Երկկողմ գործակցության տնտեսական արշալույսները եւս խաղաղ չեն:
Հունվարի 1-ից թուրքական բանկերն ամերիկյան պատժամիջոցների սպառնալիքի տակ դադարեցրին ՌԴ-ից դրամափոխադրումները:Առեւտրաշրջանառության կտրուկ նվազում տեղի ունեցավ։ Այս պայմաններում թուրքական ընդդիմությունն արդեն իսկ ջերմ շփումներ ունի Մոսկվայի հետ:Մայիսին ՌԴ դեապանն Անկարայում հանդիպեց ընդդիմսդիր առաջնորդներից մեկի՝ Օզելի հետ։
Կա կարծիք, որ ռուս-թուրքական համագործակցությունը «թաղելը» դեռ վաղ է, բայց ակնհայտ է, որ Պուտին-Էրդողան հարաբերությունները դժվար է նախկինի պես «փայլուն» անվանել։Ու հատկանշանական է, որ Մոսկվան դա այլեւս չի էլ թաքցնում:
Հնարավոր է, որ ռուս-թուրքական մրցակցության ակտիվացումը տարածվի նաեւ Հարավային Կովկասում։
Իսկ ի՞նչ է անում այս պայմաններում նիկոլիստական իշխանությունը։
Փչացնում է հարաբերությունները ՌԴ-ի հետ ու ջերմացնում կապերը Թուրքիայի հետ՝ փաստացի դառնալով Անկարայի կամակատարն ու պետությունը սարքելով «պոլիգոն»։

Шармазанов: Николистские власти портят отношения с РФ и улучшают отношения с Турцией, по сути превращая государство в «полигон»
02/07/2024 17:25
Член РПА Эдуард Шармазанов на своей странице в Facebook написал: «Российско-турецкие отношения вступают в новую фазу недоверия.
Международные эксперты прогнозируют новый напряженный этап в российско-турецких отношениях.
Начало новому этапу дал президент России на Петербургском экономическом форуме в июне, который выразил недовольство военной поддержкой Анкарой Украины.
В России также недовольны активным сотрудничеством официальной Анкары с западными финансовыми структурами за счет углубления сотрудничества с Россией.
Хотя Эрдоган оставил недовольство Кремля без ответа, в экспертных кругах активно обсуждают, что заставило Москву ужесточить риторику, в том числе призывы к Турции отказаться от российского газа и зерна.
Если добавить к этому регулярно переносимый официальный визит Путина в Анкару, снижение товарооборота между Россией и Турцией, а также активизацию Анкаро-Вашингтонского военного сотрудничества, то мы имеем дело как минимум с пассивацией российско-турецких отношений.
Напомним, Кремль открыто поддержал Эрдогана на президентских выборах в Турции, вложив 20 миллиардов долларов в строительство АЭС в Турции, а также было отложено погашение Турцией долга в 20 миллиардов долларов за российский газ.
Очевидно, что ожидания России на данном этапе не оправдались.
В послевыборный период Эрдоган углубил отношения не столько с Москвой, сколько с Вашингтоном.
В январе 2023 года Турция сняла вето на вступление Швеции в НАТО.
В ответ Конгресс США дал Турции «зеленый свет» на поставку американских истребителей F-16.
Не секрет, что главным противоречием российско-турецких отношений является украинская проблема.
Турция продолжает выступать за территориальную целостность Украины, а турецкая компания Baykal начала производство дронов в Киевской области.
Эта реальность заставила официальную Москву в июне объявить, что Турция сотрудничает с Украиной, в результате чего газопровод из России в Турцию может быть разбомблен самими турецкими беспилотниками.
"Я ничего не выдумываю. Просто передайте нашему товарищу президенту Эрдогану, что происходит", - это резкая реакция Путина на сложившуюся ситуацию.
Экономический рассвет двустороннего сотрудничества также не является мирным.
С 1 января турецкие банки прекратили денежные переводы из России под угрозой американских санкций. Произошло резкое снижение товарооборота. В этих условиях турецкая оппозиция уже имеет теплые контакты с Москвой. В мае российский посол встретился в Анкаре с одним из лидеров оппозиции Озелем.
Есть мнение, что «хоронить» российско-турецкое сотрудничество пока рано, но очевидно, что отношения Путина и Эрдогана вряд ли можно назвать «блестящими», как раньше. И характерно, что Москва этого больше не скрывает.
Не исключено, что активизация российско-турецкого соперничества распространится и на Южный Кавказ.
И что делает в этих условиях николистская власть?
Она портит отношения с РФ и улучшает связи с Турцией, фактически становясь приспешником Анкары и превращая государство в «полигон».